Rus ordusu 'dedovşina'yla sarsılıyor

Rusların 'dedovşina' (babaların idaresi) dediği orduda acemi erleri adam etme ve mutlak itaati öğretme iddiasındaki yerleşik gaddar sistem kurbana doymuyor. Her yıl binlerce erin suiistimale maruz kalmasına ve yüzlercesinin ölmesine yol açan...

MOSKOVA - Rusların 'dedovşina' (babaların idaresi) dediği orduda acemi erleri adam etme ve mutlak itaati öğretme iddiasındaki yerleşik gaddar sistem kurbana doymuyor. Her yıl binlerce erin suiistimale maruz kalmasına ve yüzlercesinin ölmesine yol açan 'dedovşina'nın son kurbanı kuzeydeki Arkhangelsk bölgesindeki Plesetsk Cosmodrome uzay üssünde askerliğini yapan Sergey Sinkonen oldu. 15 Ağustos'ta Vadim Kalinin ve Viktor Bal adlı komutanlar üs yakınında arkadaşlarının düğününde karşılarına çıkan iki
eri kemerleriyle öldüresiye dövdü. Sinkonen ve arkadaşı yaralar içinde köpek kulübesine kapatıldı. Ertesi gün bulunan ve hastaneye kaldırılan erlerden Sinkonen önceki gün yaşamını yitirdi.
Savunma Bakanlığı ordunun 'en disiplinli birimi' diye övündüğü üste görevli iki komutan hakkında soruşturma açıldığını duyurdu. Ordu bu üste ilk kez böyle bir vaka yaşandığını ve söz konusu komutanların sarhoş olduğunu kaydetti. Yöntemleri erleri komutanların evlerinde hizmetçi olarak çalıştırmak ve rüşvete bağlamaktan taciz, tecavüz, dayak ve işkenceye varan dedovşina yüzünden orduda 2007'nin ilk altı ayında 262 asker öldü. Bunlardan 147'sini 'dedovşina'ya dayanamayıp intihar eden askerler oluşturuyor.
2006'da 292 kişi öldü
2006'da ölen asker sayısı 292. 2005'te 2 bin 798, 2006'da 3 bin 500 asker kötü muameleye maruz kaldı. Orduya göreyse 2006'daki ölümlerden sadece 17 dedovşina kaynaklıydı. (Dış Haberler)