Rus ordusu Putin'e karşı ayaklanacakmış

MOSKOVA - AB’nin diğer üyeleri gibi enerjide Ruslara bağımlı olmayan Britanya Moskova ile didişirken, Britanya basınında Rusya senaryoları eksik olmuyor. Ekonomik krize karşı birkaç gösteriyi ‘Rusya’da devrimin ayak sesi’ diye sunan haberler dikkati çekerken sağcı Daily Telegraph, en son Başbakan Vladimir Putin’in 1.2 milyonluk ordunun isyanıyla karşı karşıya olduğunu iddia etti.Gazeteye göre, hükümetin aralarında 200 general ve 15 bin albayın da bulunduğu 200 bin askerin işine son verme planının ilan edilmesinin ardından zaten kötü şartlarla cebelleşen orduda görülmemiş düzeyde rahatsızlık var.
2000’de devlet başkanı olup geçen yıl başbakanlık koltuğuna kayan Putin’e karşı muhalif gruplarla işbirliği yapan asker sayısının arttığı öne sürülüyor. Bu durumun eski askerlerle dolu Kremlin’de iktidar kavgalarını körüklediği savunuluyor. Putin’in şimşekleri üzerine çekmemek için orduda yanlış giden işlerden Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov’u sorumlu tutma taktiğine yöneldiği söylense de bunun işe yaradığının söylenemeyeceği öne sürülüyor. Bir albay gazeteye “Putin’in yanlış giden şeylerden başkalarını sorumlu tuttuğu günler sona eriyor. İnsanlar Serdyukov’a kızgın ama Putin’e de kızgınlar” diye konuştu. Vladivostok’ta denizci olarak askerliğini yapan 19 yaşındaki Vladislav kötü şartları protesto için Uzakdoğu’da Kaplan adlı harekete katıldığını söyleyip ekledi: “Burada Putin’e saygı duyarak eğitildik ama kimse saygı duymuyor. Sıradan denizciler onun umurunda değil.” 

Ordudaki kötü şartlar sır değil
Bu yıl askeri bütçe dört kat artırılıp 32 milyar dolara çıkarsa da ordudaki kötü şartlar sır değil. Ay başında bir üste sağlık taramasından geçirilen 1000 askerden 123’ünde hipotermi, zatürree çıkmıştı. (Daily Telegraph)