Rus seçmeni Birleşik Rusya kıskacında

Rusya pazar günü meclis (Duma), 2 Mart'ta başkanlık seçimine giderken, Devlet Başkanı Vladimir Putin televizyondan ulusa seslenip, doğru tercihi yapmaları uyarısıyla karışık 'patron baskısı' yaptı.

MOSKOVA - Rusya pazar günü meclis (Duma), 2 Mart'ta başkanlık seçimine giderken, Devlet Başkanı Vladimir Putin televizyondan ulusa seslenip, doğru tercihi yapmaları uyarısıyla karışık 'patron baskısı' yaptı. Anayasadaki üst üste üç kez başkanlık yasağından ötürü marttaki seçimde yarışmayan ama Duma seçiminde Birleşik Rusya Partisi'nin bir numaralı adayı olan Putin'in konuşması, özellikle ikinci görev dönemi dolunca yapacaklarıyla ilgili ipucu yakalama açısından izlendi. Ama Rus lider, sadece "Duma seçiminin sonucu, şüphesiz ki, yeni devlet başkanının seçileceği havayı belirleyecek" atfı yapmakla yetindi.
Hedefi yüzde 67
Partisinin 450 sandalyenin üçte ikisini süpürmesi, kendisinin de seçilmesi kesin Putin, başbakanlığa geçme planlanından ötürü geniş katılım ve yüksek oy oranı peşinde. Bu açıdan referanduma dönen seçim arifesinde, Putin, halkı seçime katılıp Birleşik Rusya'ya oy vermeye çağırdı. 1991'de Sovyetler'in yıkılması sonrası ülkenin kaynaklarını sömürmüş liberallere atıfla "Şimdi de Rusya'nın kalkınma planlarını değiştirip aşağılanma, bağımlılık, parçalanma devrine geri gitmek isteyenlerin iktidara dönmesine izin vermemeliyiz" diyen KGB kökenli lider, "Her şeyin çantada keklik olduğu, kalkınma hızı ve yönünün otomatik olarak korunacağını düşünmek tehlikeli bir yanılsamadır" ikazında bulundu.
Rus muhalefeti ise Sovyet döneminden beri görülmemiş boyutta, yerel yönetimler, resmi yetkililer ve işverenlerin çalışanlara Birleşik Rusya'ya oy vermeleri baskısı yaptığını duyuruyor. Mesela devlet şirketi Vyborg için çalışan Nathalie, Birleşik Rusya'dan siyasilerin ziyaretinin ardından, müdürlerin tüm çalışanları toplayıp bu partiye oy verilmesini tavsiye ettiğini aktardı. St. Petersburg'da öğretmenlik yapan Yelena, okul yönetiminin okulda birlikte oy atmayı salık verdiğini, kendilerinden Putin'in partisine oy verecek akraba ve arkadaşların listesinin istendiğini anlattı. Öğretmenler, doktorlar, üniversite öğrencilerin sandığa gitmezlerse cezalandırılmakla, hastaların oy kullanmazlarsa erken taburcu edilmekle tehdit edildiği söyleniyor. Bu kişilerin kendi sandıkları yerine okul, hastane ve işyerlerinde oy kullanabilmeleri için 2 milyondan fazla sertifika basıldı. Cep telefonu operatörleri MTS ve Megafon gibi pek çok şirket de, Birleşik Rusya'ya bağış yapmaya çağıran, aksi takdirde Kremlin'e şikâyet etmekle tehdit eden mektuplar almaktan şikâyetçi.
Pusulaya pin kodu
En doğudaki Primorski'deyse 26 yaş altındaki seçmene oy pusulasını göstermesi karşılığı pin kodu veriliyor, bu da 41 dolara varan bedava kontör yüklemeyi sağlıyor. Seçim komisyonu, seçime katılımı teşvik ettiklerini savundu.