Rus vekiller 'kutup deliğine' girecek ama...

Rusya, enerji zengini Kuzey Kutbu'nu ilhak planında bir adım daha attı. Rus jeologların Kuzey Kutbu Noktası'nın yakınındaki buzlarla kaplı Lomonosov Sıradağları'nın denizaltında uzanan kaya silsilesiyle...

MOSKOVA - Rusya, enerji zengini Kuzey Kutbu'nu ilhak planında bir adım daha attı. Rus jeologların Kuzey Kutbu Noktası'nın yakınındaki buzlarla kaplı Lomonosov Sıradağları'nın denizaltında uzanan kaya silsilesiyle Rusya'ya doğrudan bağlı olduğunun duyurulmasının ardından, iki Rus vekili ile bir bilim adamı kutba yollandı.
Dün Barents Denizi'ne açılan gemilerine nükleer buzkıranın yol açacağı üçlü, pazar günü deniz dibini araştıran batiskafla kutup sularına 4 bin 200 metre dalıp dibe inecek. Bilimsel deneyler yapıp içinde gelecek nesillere hitaben mesaj bulunan kapsül ve Rus bayrağı bırakacak üçlünün asıl amacı, kutbun egemenliği konusunda Rusya'yı ABD ve diğer kıyıdaş ülkelerin önüne geçirmek. Lakin yüzeye dönerken farklı kalınlıktaki buz tabakasından çıkacak delik bulamazlarsa, Rus medyasının 'epik macera' diye alkışladığı gösteri faciayla sonuçlanabilir.
Ekip başkanı kutup âşığı 67 yaşındaki vekil Artur Çilingirov, "Arktik bizimdir. Varlığımızı göstermeliyiz" dedi. Devlet Başkanı Vladimir Putin de, mayısta "Arktik'teki ekonomik, bilimsel ve stratejik menfaatlerimizi koruyacağım" demişti. 746 bin kilometrekarelik bölgede 10 milyar ton gaz ve petrol rezervi olduğu sanılıyor.