Ruslar infaz videosu şokunda

Milliyetçiliğe koşut olarak ırkçı şiddetin de yükselişe geçtiği Rusya'da, bu kez iki Müslüman'ın öldürülmesi ve birinin kafasının kesilmesine dair video görüntülerinin internette yayımlanması şok yarattı.

MOSKOVA - Milliyetçiliğe koşut olarak ırkçı şiddetin de yükselişe geçtiği Rusya'da, bu kez iki Müslüman'ın öldürülmesi ve birinin kafasının kesilmesine dair video görüntülerinin internette yayımlanması şok yarattı. Kafa kesme daha çok aşırı İslamcıların başvurduğu bir yöntem olarak bilinirken, Nazi bayrağı altında biri Dağıstanlı, diğeri Tacik iki kişinin infaz edilmesinin görüntüleri Rusları dehşete düşürdü.
'Rusya aşkı için idam'
'Ulusal Sosyalizm/Beyaz Güç' örgütünün 'Livejournal.com'da yayınladığı görüntüde el ve ayakları bağlanmış, ağızları kapatılmış iki genç açık araziye getiriliyor. Maskeli iki kişi, "Rus milliyetçi sosyalistleri tarafından tutuklandınız" diyerek, kurbanlara 'Rusya aşkı için idama mahkûm edildiklerini' bildiriyor. Arka fonda Nazi bayrağı ve heavy metal müziği eşliğinde maskeli kişi, elindeki palayla gençlerden birinin kafasını kesiyor.
Görüntü bu kez dizleri üzerine çökmüş diğer kurbana dönüyor. Görüntüye sadece eli giren infazcı arkadan gencin başına ateş ederek öldürüyor. Ceset çukura gömülüyor. İki maskeli Nazi selamı verirken, altyazıda kurbanlar 'Dağıstan ve Tacikistan'dan sömürgeciler' diye tanıtılıyor.
Rus savcılığı olayla ilgili soruşturma açarken başka sitelerde de yer alan görüntüler yayından kaldırıldı. Yabancı düşmanı gösterilerin başını çeken 'Yasadışı Göçmenlere Karşı Hareket'in lideri Aleksandr Belov görüntülere 'provokasyon' derken, uzmanlar farklı görüşte. Irkçı suçları araştırma merkezi SOVA'dan Aleksander Verkhovski, şimdiye dek yanıltma amacıyla hazırlanmış çok sayıda sahte video izlediğini belirtip "Ama bu çok gerçekçi. Hiç bu kadar pervasızını görmedim" dedi. Düşünce kuruluşu Panorama'nın başkanı Vladimir Pribylovsky, "İzlediğim diğer filmler sahteydi, ama aynı şeyi bunun için söylemek çok zor" diye ekledi.
'Çeçenya'dan bile korkunç'
Göçmenlere yardım eden Sivil Destek her gün insanların benzer hikâyelerle geldiğini söyleyerek Rus makamlarının ırkçı şiddete karşı önlem almada çok gönülsüz davrandığından yakındı. Newsru haber portalı, 'Çeçenya'daki savaşta bile bu kadar korkunç görüntülere rastlamamıştık. Bunu izlemek, ruh hastaları için bile zor' yorumunu yaptı. SOVA'ya göre Rusya'da bu yıl gerçekleşen 300'den fazla ırkçı saldırıda 39 kişi öldü, 268 kişi yaralandı. Geçen yıl 53 kişi ölmüş, 460 kişi yaralanmıştı. Kabardey-Balkar Kültür Bakanı ve tanınmış şarkıcı Tut Zaur da hastanelik edilenlerden. (Dış Haberler)