Ruslar Türkiye'yi ortak görüyor

Rusya'da yapılan bir araştırma, Rusların Türkiye'ye bakışında bir devrim gerçekleştiğini ortaya koydu. Türkrus.com'un Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi'ne (VTsIOM) 153 yerde 1600 kişinin katılımıyla...

MOSKOVA - Rusya'da yapılan bir araştırma, Rusların Türkiye'ye bakışında bir devrim gerçekleştiğini ortaya koydu. Türkrus.com'un Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi'ne (VTsIOM) 153 yerde 1600 kişinin katılımıyla yaptırdığı ankete göre, 'Rusya için sizce Türkiye neyi temsil ediyor' sorusuna katılımcıların yüzde 52.8'i 'ortak', yüzde 11.5'i 'dost' yanıtını verdi. Türkiye'yi 'rakip' görenlerin oranı yüzde 12.1 çıkarken, 'düşman' diyenler yüzde 3.6'da kaldı. Katılımcıların yüzde 20'si soruları yanıtsız bıraktı. Özellikle gençler ve orta yaşlılar, Türkiye'yi 'dost ve ortak', yaşlılar 'rakip ya da düşman' görme eğilimi sergiledi. Rönesans İnşaat'ın sponsorluğunda gerçekleştirilen anket, gelir düzeyinin artmasına paralel olarak Türkiye sempatisinin de arttığını gösteriyor.
Turkrus.com'un editörü Suat Taşpınar, "15 yıl önce, önyargıların etkisiyle halkların birbirlerine 'hasım' gözüyle baktıkları bir dönemden yola çıktık. 15 yılın sonunda eğer Rusya'nın en önemli araştırma şirketinin dev anketi, 'Her üç Rusya vatandaşından ikisi Türkiye'yi partner ya da dost olarak görüyor' diyorsa, bu muazzam bir sonuç" yorumu yaptı. (Dış Haberler)