Ruslardan Putin dönemi 'anektodi'leri...

Sovyet döneminden kalma zengin mizah geleneği bulunan Rusya'da Duma seçimleri öncesi 'anektodi' adı verilen fıkralar ortalığı sardı.

MOSKOVA - Sovyet döneminden kalma zengin mizah geleneği bulunan Rusya'da Duma seçimleri öncesi 'anektodi' adı verilen fıkralar ortalığı sardı. Rusların liderleriyle ilgili ince mizahı konuşturduğu fırkaların Putin döneminde dolaşanların bazıları şöyle:

  • Bir demokrat, bir komünist ve Putin seçim tartışması yapar. Demokrat, "Beni seçerseniz ABD'deki gibi yaşayacaksınız" vaadinde bulunur. Komünist, "Beni seçerseniz Sovyetler'deki gibi yaşayacaksınız" der. Putin'in formülü şudur: "Beni seçerseniz yaşayacaksınız."
  • Putin, Moskova'da bir berber dükkânında saçını kestirmektedir. Lakin berberi onu Çeçenya ile ilgili soru yağmuruna tutarak canını sıkar. Her soruda Putin sinirlenir ve sonunda patlar: "Neden Çeçenya hakkında bu soruları soruyorsun? Korkuyor musun? Sorun mu var?" Berber "Hayır, hayır" der, "Sadece 'Çeçenya' kelimesini her anışımda saçlarınız ayaklanıyor, böylece onları biçimlendirmem daha kolay oluyor."
  • Bir Rus seçmen bir diğerine sorar: "Putin'in seçimlerinde kimin için oy kullanacaksın?"
  • Putin'in Birleşik Rusya partisinin seçim broşüründe 'reform planı' anlatılmaktadır. Birinci madde: 'Rus halkına zenginlik ve mutluluk getir'dir. İkinci madde ise, 'İşte daha zengin ve mutlu olacakların listesi'.
  • Putin annesine telefon açıp, "Merhaba anne. Benim, Vladimir. Seçimleri kazandım" haberini verir. Annesi yanıt verir: "Gerçekten mi? Dürüst müsün?" "Anne" der Putin, "Lütfen bu konuda dırdırı kes."
  • Kremlin'de bir görevli Putin'in ofisine dalıp "Madenciler grevde" bilgisini verir. Putin'in yanıtı "İyi o zaman paralarını ödeyin" olur. Yardımcısı bir süre sonra döner ve "Öğretmenler grevde" der. Putin talimat verir: "Paralarını ödeyin." Yetkili kısa süre sonra tekrar dönüp "Çiftçiler grevde" der. Putin'in yanıtı yine aynı olur. Yardımcısı dördüncü kez dönüp "Madenciler, öğretmenler ve çiftçiler grevde" deyince Putin bu kez "Toplum polisine para ödeyin" yanıtını verir.
  • Neden Putin'in bu kadar çok koruması var? Çünkü rakamlarda güvenlik vardır.
  • Bir seçmen bir arkadaşına sorar: "Putin görevini uzatırsa ne olur?" Arkadaşı yanıt verir: "Hodorkovski'nin (eski oligark) hapis süresi uzar."