Rusları içten çökerten mutfak kavgası 50 yaşında

Rusları içten çökerten mutfak kavgası 50 yaşında
Rusları içten çökerten mutfak kavgası 50 yaşında

Tam 50 yıl önce Moskova?da açılan sergide Nixon Amerikan mutfağını gezdirip Sovyet lideri Kruşçev?e hava atmıştı.

MOSKOVA - Rusya, Soğuk Savaş’ın doruk noktasında, 1959’da  ABD Başkan Yardımcısı Richard Nixon ile Sovyet lideri Nikita Kruşçev arasındaki ‘mutfak atışmasını’ 50. yıldönümünde yâd ediyor. İki ülke arasındaki özel anlaşma gereği Moskova’da açılan Amerikan Ulusal Sergisi’ni ziyaret edip Amerikan ürünleriyle tanışan Ruslar, bakış açılarının nasıl değiştiğini hâlâ hatırlıyor.
Kapitalist yaşam tarzını tanıtan serginin Moskova’ya gelmesinde rol oynamış dönemin Sovyet Kültür Bakanlığı yetkilisi Eduard İvanian, izlenimlerini “Şoka uğamıştık. Sadece insanı afallatan olağanüstü teknik başarıları değil, mutfakları, çamaşır makinelerini ve gaz sobalarını görmüştük. Bunlar Amerikalılar için gündelik eşyalardı” diye anlatıyor. Chevrolet otolar, Polaroid fotoğraf makinalarının da bulunduğu sergide üç milyon bardak Pepsi tüketilmiş, altı haftalık sergiyi tam 2.7 milyon kişi ziyaret  etmişti.
Kruşçev ile Nixon arasında kimin yaşam tarzının daha iyi olduğuna dair atışma ise Amerikan mutfağına taşınmıştı. Nixon mutfak eşylarını tanıtırken hava atınca, Sovyet lider kendi ev aletlerinin de bu kadar iyi olduğunu savunmuştu. Nixon, “Biz kadınların hayatını kolaylaştırmak istiyoruz” deyince, Kruşçev “Sizin kadınlara karşı kapitalist yaklaşımınızı komünizmde göremezsiniz” yanıtını vermişti. (afp)