Rusların derdi Putin'i ebedi başkan yapmak

Rusya'da 2 Aralık genel seçimleri için oy verme süreci ülkenin uzakdoğusunda ve askerler arasında başlarken, anketler Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Birleşik Rusya Partisi'nin oyların yüzde 67'sini kazanacağına işaret ediyor.

MOSKOVA - Rusya'da 2 Aralık genel seçimleri için oy verme süreci ülkenin uzakdoğusunda ve askerler arasında başlarken, anketler Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Birleşik Rusya Partisi'nin oyların yüzde 67'sini kazanacağına işaret ediyor. Rakip partilerden hiçbiri yüzde 7 oranını geçecek gibi görünmezken, genel seçimleri izleyecek olan marttaki başkanlık seçiminde anayasa gereği üçüncü kez aday olamayan Putin'i iktidarda tutmak için yeni yeni senaryolar üretiliyor.
Son senaryoya göre, Putin ikinci dönem görev süresi bitmeden istifa ederse, 2 Mart 2008'deki başkanlık seçiminde yeniden yarışabilir. Bu senaryoya göre, Putin bu ay olabildiğince erken istifa ettiğini duyuracak. Başbakan Viktor Zubkov, bu süreçte geçici olarak devlet başkanı
olacak ve Putin de 2008 martında yapılacak başkanlık seçimlerinde boy gösterecek. Putin'in yerine haleften söz edilmemesi ve Rus liderin 'Başbakan olabilirim, manevi lider olabilirim' gibi ifadeleri bu iddiaları güçlendiriyor. Rus iş âleminin en büyük lobi grubunun başındaki Alexander Sokhin, "Putin'in 2008 seçiminde aday olması çok mümkün. Bunun için anayasa değişikliğine gerek yok. Yasalarda boşluklar var" dedi. Putin'in yeni bir başkana yol verip, 2012 ya da daha yakın zamanda olacak seçimlere katılacağı gibi senaryolar da üretiyor. Bir başka seçenek, kendisinin de zikrettiği gibi istifa edip nüfuzunu başbakanlık gibi başka yollardan sürdürmesi.
AGİT gözlemci göndermiyor
Avrupa Güvenik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ise dün Rusya'nın işbirliği yapmaması nedeniyle 2 Aralık'ta bu ülkeye gözlemci göndermeyeceğini duyurdu. Moskova, 'AGİT'in kararını dramatize etmiyoruz. Seçimler bizim
egemenlik hakkımıza giriyor' yanıtını verdi. (afp, reuters)