Rusların yediği önünde, yemediği arkasında

Rusya bugün sonucu belli meclis (Duma) seçimi için sandık başında. Anayasının üst üste üç kez devlet başkanlığını yasaklamasından ötürü marttaki başkanlık seçimine giremeyip...

MOSKOVA - Rusya bugün sonucu belli meclis (Duma) seçimi için sandık başında. Anayasının üst üste üç kez devlet başkanlığını yasaklamasından ötürü marttaki başkanlık seçimine giremeyip bugün Birleşik Rusya Partisi'nin (BRP) birinci sıra adayı olarak yarışan Rus lider Vladimir Putin'i mutlak zafer bekliyor. Ama Putin kendini 'milli lider' ilan ettirmek ve göz diktiği başbakanlık koltuğunu devlet başkanlığının üzerine çıkarabilmek için yüksek katılım ve ezici zafer istiyor.
Memur, işçi ve öğrencilere kendi selametleri açısından Putin'e oy vermeleri yönünde baskı yapılıyor. Halkın sandığa gitmeyebileceğinden korkan Kremlin de, Uzakdoğu'daki Kamçatka'dan Baltıklar'daki Kaliningrad'a uzanan bölgede 109 milyon seçmeni kamçılamak için devlet kurumları ve iş âlemini seferber etmiş durumda. Şirketler seçmenlere gıdada ucuzluk, fiyat indirimi sunup cep mesajlarıyla sandığa çağırıyor. Halkın bir dilim ekmeğe muhtaç olduğu bazı bölgelerde seçim merkezlerinde kek ve aperatif yiyecekler ikram ediliyor.
Votkada ucuzluk, zama paydos
Hatta Sibirya'nın petrol kenti Tyumen'deki şirketler, şanslı seçmenlere çekilişle bir daire, 10 otomobil ve 15 bin mutfak araç-gereci dağıtacak. Karadeniz kıyısındaki Novorossiisk kentinde bir firma oy kullananlara araba vaat ederken, Pasifik'teki Vladivostok'ta bedava telefon kartı sunuluyor. Vodka üreticisi Putinka da fiyatları aşağı çekip 'Haydi oy kullanmaya' diyen ilanlar bastırdı. Neredeyse tüm firmalar marta dek bütün fiyatları dondurdu.
Telefon şirketleri milyonlarca insana mesaj geçerek oy kullanmayı teşvik ediyor. Megafon, Merkezi Seçim Komisyonu'nun (MSK) talebi üzerine 35 milyon abonesine '2 Aralık'ta sandığa git. Oyun ülke için önemli' diyen mesaj geçtiğini açıkladı. Kommersant gazetesi üç ana operatör MTS, VimpelCom ve Megafon'a mesajların maliyetinin 600 bin dolar olduğunu yazdı. Kremlin'e yakın şirketlerin döktükleri paralar hariç MSK'nın kampanyaya harcadığı para 20 milyon doları buldu.
Tantanaya rağmen seçmen heyecanlı gözükmüyor. Sovyetler'in dağıldığı 1991'den beri ilk kez BRP dışındaki tüm partiler sokaklardan silindi. Başkent Moskova'da BRP'nin 'Moskova oyunu Putin'e kullanıyor. Oyunuz pusulada 10'uncu sırada' yazılı afişlerin dışında seçimi hatırlatan bir hareketlilik yaşanmıyor. Bir ara sokakta, aşırı milliyetçi Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski'nin bir afişie zor rastlanıyor. Anketlerde BRP'nin oyu yüzde 62'yi bulurken muhalefetten bir tek Komünist Parti yüzde 12 ile yüzde 7 barajını geçiyor.
Putin taraftarı gençlik hareketi Naşi, '2 Aralık'ta halk Putin'i milli lider seçecek' diyen bildiriyle şimdiden zaferi kutladı. Kommersant gazetesi, oylama sırasında tüm polis karargâhlarında komuta emrinin 'çekist' denen federal güvenlik servisi FSB'nin ajanlarına devredildiğini iddia etti. (Dış Haberler)