Rüşvet iddiası Eşref'i yaktı

Rüşvet iddiası Eşref'i yaktı
Rüşvet iddiası Eşref'i yaktı

Kuran Yolu lideri Tahir-ul Kadri, Eşref i (altta)

Pakistan'da bir Türk şirketinin de adının karıştığı yolsuzluk iddiası üzerine başbakan için tutuklama kararı çıktı.

Pakistan’da haziranda dönemin Başbakanı Yusuf Rıza Gilani’yi koltuğundan indiren Yüksek Mahkeme altı ay sonra hükümete ikinci darbeyi vurdu. Mahkeme yolsuzluk suçlamasıyla Başbakan Raja Pervez Eşref ve 15 çalışma arkadaşı hakkında tutuklama kararı çıkarttı. Karar, Kur’an Yolu Hareketi lideri Tahir-ul Kadri’nin hükümeti devirmek için binlerce kişi eşliğinde başkente yürümesinin ardından geldi. Mahkeme, Eşref’in Su ve Enerji Bakanı olduğu 2008-2011’de Türk firması Karkey’in de yer aldığı enerji kiralama projelerinde yolsuzluk yaptığı ve ülkeyi ciddi zarara uğrattığı gerekçesiyle tutuklanmasına hükmetti. Eşref’in bugün mahkemeye çıkarılması bekleniyor.
‘Büyük Yürüyüş’ etkili oldu
Karara Pakistan siyasetinden tepki gecikmedi. Eşref’in danışmanı Favad Çaudri kararı ‘anayasaya aykırı’ olarak niteledi. Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari koalisyon ortaklarını toplantıya çağırdı. Bazı gruplar ise Parlamento Meydanı’nda sevinç gösterisi yaptı. Meclise giden yollar kapatılırken geniş güvenlik önlemleri alındı. Kur’an Yolu Hareketi tarafından Karaçi’den başlatılan Büyük Yürüyüş, Multan, Lahor, Faysalabad ve Ravalpindi gibi büyük kentlerde büyüyerek İslamabad’a ulaşmıştı. Protestoların kararda etkili olduğu belirtildi. Eşref, haziranda Zerdari hakkındaki yolsuzluk soruşturmasını engellediği gerekçesiyle görevden alınan Gilani’nin yerine başbakan olmuştu.
Karkey: Biz aklandık
İtalyan ajansı ANSA, Pakistan Başbakanı Reja Eşref ile ilgili tutuklama kararının Türk enerji şirketi Karkey’den rüşvet aldığı iddiasına dayandırıldığını öne sürdü. Ancak şirket iddiayı yalanladı. Radikal’e konuşan Karkey Ticari Operasyonlar Başkanı Nuray Atacık, “Pakistan 2006’dan bu yana yapılmış 19 kiralık elektrik santrali ile ilgili soruşturma başlatmıştı. Dava sonuçlandı. Şirketimizin hiçbir alakası olmamasına rağmen bu karar ile ilişkilendirildik” dedi. Maliye Bürosu’nun inceleme sonucu şirketi aklandığını ve ‘temiz kağıdı’ verdiğini belirten Atacık “Pakistan ile bir anlaşmazlığımız var. Gemilerimize haksız yere el konuldu. Hakkımızı uluslararası alanlarda arıyoruz” diye konuştu. Eski Türk-Pakistan İş Konseyi Başkanı Ali İrvalı da şunu söyledi: “Yolsuzluk davasında sadece Türk firması yer almıyordu. Birçok firmanın ismi geçiyordu. Karara bakılırsa iş çok ciddi. Ama kararın siyasi olma ihtimali çok yüksek.” (BURAK COŞAN/ İSTANBUL )