Rusya Clinton'a İran freni çekti

Rusya Clinton'a İran freni çekti
Rusya Clinton'a İran freni çekti

Clinton, Lavrov ile görüşmesi sonrası, ?İran?a hemen yaptırımın söz konusu olmadığında hemfikiriz? dedi. FOTOĞRAF: AFP

MOSKOVA - İlk Rusya ziyaretinde nükleer müzakerelerin sonuç vermemesi halinde İran’a karşı yeni yaptırımlar için lobi yapan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, aradığı desteği bulamadı. Dün Rus Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ağırladığı Clinton, görüşmelerden yelkenleri düşmüş çıktı.
Lavrov’la ortak basın toplantısında geçen ay ABD’deki G-20 zirvesinde ‘uluslararası güçlerin taleplerine meydan okumayı sürdürürse İran’a karşı yeni yaptırımların olası olduğunu’ söylemiş Medvedev’den alıntı yapan Clinton, “Buna katılıyorum ancak henüz o noktada değiliz, ulaştığımız sonuç bu değil. Tercihimiz İran’ın uluslararası toplumla birlikte çalışması, denetimlerde sorumluluklarını yerine getirmesi” diye eklemek zorunda kaldı. Clinton “İran’la aktif diyalog yolunu hararetli şekilde izlerken başarısızlık ihtimalinin de farkındayız. Anlamlı bir ilerleme olmazsa uluslararası kamuoyunu yaptırımların arkasında toplama arayışında olacağız” uyarısını yaptı. Ancak şu an dördüncü BM yaptırım paketinden bahsetmenin yanlış olacağını belirten Lavrov, “İran’a yeni yaptırım tehditleri ve baskılar zarar verici” sözüyle yaptırım lobisine set çekti.
Clinton, Doğu Avrupa’ya füze kalkanının yerini alacak yeni projeyi ‘Rusya ile yeni bir derin işbirliği alanı’ olarak sunup birlikte çalışmayı önerdi. Lavrov, “Bu planların ne olduğu, neye yarayacağı ve hangi konsepte çalışacağını bilmek istiyoruz. Öğrendikçe birlikte çalışıp çalışmayacağımızı anlayacağız” yanıtını verdi. Stratejik silahların indirimine dair START 1’in yerini alacak yeni anlaşma konusunda ‘kaydadeğer ilerleme’ not edildi. ABD Başkanı Barack Obama’nın Avrasya Başdanışmanı Michael McFaul, artık Rus demokrasisine karışmayacaklarını “İşbirliğini zora sokan eski yöntemlere başvurmama kararı aldık” diye dile getirdi.  (Dış Haberler)