Rusya ile Çin'den muazzam enerji atağı

Rusya ile Çin'den muazzam enerji atağı
Rusya ile Çin'den muazzam enerji atağı

Yeni dünya gücü olmaya aday Çin, dün halk cumhuriyetinin kuruluşunun 60. yıldönümünü kutladı. FOTOĞRAF: REUTERS

PEKİN - Enerji devi Rusya, 21. yüzyılın egemen gücü olması beklenen komşusu Çin ile milyarlarca dolarlık enerji işbirliği anlaşmasına imza attı. Rus ajansı RIA Novosti’ye göre, Rusya, Doğu Sibirya-Pasifik Okyanusu (ESPO) petrol boru hattını enerjiye doymayan Çin’e kadar uzatacak. Rusya’nın uzakdoğusundaki Skovorodino’da bu ay sonunda inşasına başlanacak hat, 2010 sonuna dek Çin’in Heilongjiang eyaletindeki Mohe’ye ulaştırılacak. 

Krizde Rusya’ya Çin desteği

Amur Nehri’nin altından da geçecek Skovorodino-Mohe hattına yılda pompalanacak 15 milyon ton Rus ham petrolü Çin rafinerilerinde işlenecek. Rusya hattan 23 yıl boyunca petrol pompalayacak ki, bu toplamda 300 milyon tona denk. Çin ise ekonomik kriz ortamında yatırımları için Rus petrol şirketi Rosneft’e 15, boru hattı operatörü Transneft’e 10, yani 25 milyar dolarlık borç sağlayacak. 
Çin Dışişleri sözcüsü Jiang Yu “Petrol boru hattı inşası ve ham petrol ticaretine dair projeleri içeren bir anlaşmaya vardık. Kazan-kazana dayanıyor ve enerji işbirliği açısından muazzam bir adım” dedi. Anlaşma petrol fiyatlarının düşmesiyle Rusya’nın krize girdiği döneme denk geldi. 2008’in son çeyreğinde Rosneft’in net kârı yüzde 64.4 oranında düşmüştü. Anlaşmaya imza atan Çin Başbakan Yardımcısı Wang Qishan, kriz yayılırken, anlaşmanın büyük önem taşıdığını, iki ülkenin zorlukları yenecek şekilde birlikte çalışma kararlılığını kanıtladığını vurguladı.
Rusya, yatırımlar için nakit sıkıntısı çekmekteyken, iki numaralı petrol ithalatçısı Çin, bu anlaşmayla petrol ihtiyacının yüzde 4’ünü komşusundan sağlayacak. (afp, RIA)