Rusya ile Küba Nobel'i beğendi

Rusya ile Küba Nobel'i beğendi
Rusya ile Küba Nobel'i beğendi

Obama Nobel Barış Ödülü?ne layık görüldükten sonra etrafa gülücük saçtı. FOTOĞRAF: REUTERS

Obama'ya Nobel Barış Ödülü verilmesi eleştirilirken, ABD'nin karşı cephesindeki Rusya ve Küba'dan destek var. Medvedev'in 'küresel dinamikler açısından gerçekçi' bulduğu kararı, Castro 'Önceki başkanların soykırım politikalarına yönelik eleştiri' diye beğendi

MOSKOVA/HAVANA - İki cephede ‘başkomutan’ sıfatıyla savaşırken Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen ABD Başkanı Barack Obama’yı alkışlayanlar safına Rus Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Küba’nın efsane lideri Fidel Castro da katıldı. Ödülün Obama’nın selefi Bush’un döneminde rayından çıkmış Rus-Amerikan ilişkilerinin gelişmesini teşvik edeceğini söyleyen Medvedev, “Nobel Komitesi’nin kararını dünyanın kalkınma dinamikleri açısından gerçekçi bir vizyona tanıklık olarak görüyorum” dedi. Rus lider, “Umarım bu karar uluslararası politikalarda yeni bir iklim oluşturmaya yönelik ortak çabalarımızı canlandıracak, küresel güvenlik için kritik önemdeki girişimleri destetleyecek” diye ekledi. 
Castro da yeni makalesinde “Bu kurumun kararlarını her zaman kabul etmem, fakat bu kez bunun olumlu bir adım olduğunu kabul ediyorum” diye yazdı. Emekli lider, dünyada ödülün erken olduğuna ilişkin düşüncelere atfen “Fakat bu kararda bir Amerikan başkanına ödülden daha fazlasını görüyoruz. Bunda geçmişte sayısız Amerikan başkanının takip ettiği soykırım politikasına eleştiri görüyoruz” dedi.

İran: Zamanlama yanlış
Obama’nın diyalog için zeytin dalı uzattığı İran’da, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın sözcüsü “Umarız dünya düzenine adalet getirme yolunda yürümeye teşvik eder” derken, Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki şu tepkiyi verdi: “Karar acele ve erken. Önceki ABD yönetimlerinin tek taraflı ve savaşçı siyasetlerinin yerini barış ve adalete dayalı politikaya bırakmasını teşvike yönelikse itirazımız yok. Ödül için en uygun vakit, Afganistan ve Irak’taki ABD güçlerinin çekildiği ve mazlum Filistin halkının haklarının yanında yer aldığı andır.”
Komite, Obama’ya ödülü ‘uluslararası diplomasi ve halklar arasındaki işbirliğini güçlendirmedeki olağanüstü çabalarından ötürü’ verdiğini açıklamıştı. Ödüle şaşırdığını ve mahçup olduğunu belirten Obama, bunu ‘eylem çağrısı’ gördüğünü belirtmişti.
Obama bir kez daha baba vatanı Kenya’yı gururlandırırken, büyükannnesi Sarah torununa “Güzel ol, barış için çalış” nasihatını yaptı. Eleştirileri “Erken olsun ya da olmasın, bu tanrıdan geliyor. Ödülü hak ediyorsan alırsın” diye reddeden Sarah nine, beklentisini şöyle aktardı: “Onun iyi karakterli olmasını, güzel şeyler yapmasını ve barışı getirmek için çalışmaya devam etmesini istiyorum, çünkü barışı seviyorum.” (afp, ap)