Rusya: Kazaydı, bir daha olmaz

Rusya: Kazaydı, bir daha olmaz
Rusya: Kazaydı, bir daha olmaz
Rusya, Akçakale'ye top mermisi düşmesini Suriye gibi 'kaza' olarak yorumlayıp BM'den kınama girişimini engelledi. Dışişleri Bakanı Lavrov, "Suriyeli yetkililer olayın trajik bir kaza olduğunu belirtip tekrarlanmayacağı garantisi verdi. Şimdi önemli olan Şam'ın bize söylediklerini net olarak komşusuna söylemesi" dedi.

Akçakale’ye düşen top mermilerinin bir kadın ve 4 çocuğun ölümüne neden olmasının ardından Suriye uluslararası camiadan yoğun tepki alırken Şam’ın müttefiklerinden sukûnet çağrıları geldi. Olayla ilgili Şam’ın ilk resmi açıklamasını yapan Enformasyon Bakanı Ümran el-Zuabi’nin atılan top mermilerini ‘sınır kazası’ ve kurbanları da ‘şehitler’ olarak tanımlaması tepkileri dindirme çabası olarak görülürken Rusya, Şam’ın ‘sınır kazası’ tezini destekleyip yine BM’yi ‘kilitleyen’ aktör oldu. BM Güvenlik Konseyi’nde Rusya ve Çin karşı çıktığı için bugüne kadar Suriye’ye karşı bir karar alınamamıştı. Akçakale olayından sonra Rusya’nın BM’de nasıl bir tavır alacağı netleşmezken, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’nin Türk topraklarına düşen top mermisinin kaza olduğunu ilan etmesinin önemli olduğunu söyledi. Lavrov, “Suriyeli yetkililer Şam’daki büyükelçimiz aracılığıyla, Türkiye sınırında meydana gelen olayın trajik bir kaza olduğunu belirtip bir daha tekrarlanmayacağı yönünde bize garanti verdi. Şimdi önemli olan Şam’ın bize söylediklerini net bir şekilde komşusuna ve dünyaya söylemesidir” dedi. 

BM kınamasına Rus engeli
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç de ‘tarafsız soruşturma yapılması’ çağrısında bulunurken, “Bölgedeki tehlikeli yükselişten kaçınılması bakımından bunun önemli olduğunu düşünüyoruz” vurgusu yaptı. Ancak Ankara ’nın ‘uluslararası hukuku, barış ve güvenliği ihlal eden Suriye’nin Türkiye’ye yönelik saldırgan tutumu karşısında gerekli önlemlerin alınması ve saldırının en güçlü ifadelerle kınanması’ için BM Güvenlik Konseyi’ne yaptığı başvuru ise Rusya’ya takıldı. Rusya, Konsey toplantısı öncesi diğer dört daimi üyeye gönderdiği yazıyla, ortak bildiri kabulüne karşı çıktığını aktardı: “Daimi üyelere Suriye-Türkiye sınırındaki hadiselere dengeli yaklaşmaları ve tek taraflı bildiri kabul etmemeleri çağrısı yapıyoruz. Her şeyden önce Konsey, Ankara’dan gelen taslağı olduğu gibi ortak bildiri metni haline getirmiştir. Bu metinde, topraklarından atılan top mermisi hakkında detaylı inceleme yapılmadan, Suriye direkt olarak Türkiye topraklarını ateşe tutan taraf olarak gösterilmiştir. Bildiride ayrıca Türkiye’nin düşen top mermisine karşın Suriye’ye ateşle yanıt verdiğinden de söz edilmiyor.” 

Caferi’nin BM’ye mektubu
Dün, BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu mektubu okuyan BM Suriye Büyükelçisi Beşşar Caferi, Suriye yönetiminin, olayı soruşturduğunu belirterek, ‘Türkiye ile herhangi biçimde şiddeti tırmandırma peşinde olmadıklarını, soruşturma henüz bitmediği için özür dilemediklerini ancak Türkiye’ye en derin taziyelerini sunduklarını’ söyledi. 

Çin’den itidal çağrısı

Çin de Suriye ve Türkiye’ye itidal çağrısı yaparak iki ülkenin birbirlerinin egemenliklerine saygı göstermesini istedi. Dışişleri Sözcüsü Hong Lei “Bölgede barış ve istikrarın korunmasını istiyoruz” dedi.
İran da itidal istedi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Abdullahiyan ‘Radikal, terörist ve sorumsuz silahlı gruplar ile düşmanların bölgedeki oyunlarına dikkat edilmesinin zaruretine’ dikkat çekerken sükûnetin sağlanması için sabır gerektiğini belirtti.

Fransa’dan BM’ye Türkiye çağrısı
Avrupa ülkelerinden Suriye’ye kınama yağarken, Fransa kınama açıklamasının bir adım ötesine geçip ‘BM Güvenlik Konseyi’nin Türkiye’ye yapılan saldırıyı kınayarak Suriye’ye açık ve hızlı bir mesaj göndermesini’ istedi. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, “Uluslararası toplumun Güvenlik Konseyi aracılığıyla, Suriye yönetimini güçlü bir şekilde kınayarak açık ve hızlı bir mesaj vermesini umuyor ve istiyorum” dedi.

BRİTANYA: Şam Olayın tekrarını önlemeli
Dışişleri Bakanı William Hague’ın olayı kınayan açıklaması yayımlandı. Hague, “Bu korkunç bir davranış. Şam’dan bu olayın tekrarlanmasının önlenmesini istiyoruz” derken, olayın BM Güvenlik Konseyi’nde acil çözüm bulunmasının gerekliliğini gösterdiğini kaydetti. Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile telefonda görüştüğünü belirten Hague, “Türkiye ile Suriye krizine dair yakın çalışmaya ve temasta olmaya devam edeceğiz” dedi.

Almanya: Özür ve tazminat gerekiyor
Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu ile telefonda görüşürken, Türkiye’nin toprak bütünlüğünün yeniden ihlal edilmesini, ‘ağır bir olay’ olarak niteledi. ‘Bu şiddeti sert şekilde kınadıklarını’ ifade eden Westerwelle, Şam’ın bu şiddetten dolayı özür dilemesini, sorumluların ortaya çıkarılıp hesap sorulmasını ve hayatlarını kaybedenlerin ailelerine de tazminat ödenmesini istediklerini belirtti.

İspanya: Uluslararası barış tehdİt altında
İspanya Dışişleri ‘uluslararası barışı ciddi şekilde tehdit eden Suriye’deki krizin devamlılığından endişesini’ vurguladı. 

AB: Artık hoş karşılanmaz

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton açıklamasında, “Suriye’ye komşu ülkelerin toprak bütünlüğü ve egemenliğine bütünüyle saygı göstermeleri çağrısı yapıyorum. Türkiye’nin egemenliğine yönelik bu tür ihlaller artık hoş karşılanamaz” ifadesini kullandı.

Avrupa Konseyi: Mantıksız ölümler bitsin
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin (AKPM) Başkanı Jean-Claude Mignon yayımladığı açıklamayla olayı kınayıp ‘Türkiye’nin egemenliğine yönelik kabul edilemez bir ihlal’ olarak tanımladı. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ise uluslararası topluma çağrı yapıp Suriye krizinde ‘etkin ve ortak yanıtla’ hareket edilmesini istedi. Jagland, Beşşar Esad rejimine de ‘mantıksız ölümlere son vermesi’ çağrısı yaptı. 


ALMANYA ÇATIŞMADAN YANA DEĞİL
Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın sert sözlerine karşın ABD ’den daha sonra gerilimi düşürmeye yönelik açıklamalar geldi. Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, ‘bu aşamada olayın daha büyük bir çatışmaya dönüşeceğini gösteren bir şey olmadığını’ söyledi. CNN’e konuşan yetkili olayın büyük boyutta bir hava bombardımanına değil daha küçük boyutta bir sınır çatışmasına benzediğini ifade etti. Ne Türkiye’nin ne Suriye’nin tansiyonun yükselmesinden çıkar sağlayacağını vurgulayan yetkili “Bazı açılardan Türkiye’nin Suriye’yle bu tür bir savaşta kaybedeceği daha çok şey var. Zaten potansiyel bir mülteci sorunu var ve çatışma durumu daha kötüye götürür” dedi. Pentagon sözcüsü George Little ise “Bu olay, Suriye rejiminin neden gitmesi gerektiğini de gösteren, raydan çıkmış davranışlarının başka örneği” derken, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Tommy Vietor şöyle konuştu: “Tüm sorumlu ülkeler Esad’ın iktidarı bırakması, ateşkes ilan etmesi ve geçiş sürecini başlatmasının zamanının çoktan geçtiğini net olarak ortaya koymalı.” {WASHINGTON/CNN-REUTERS}