Rusya, 'Moldova'ya dokunmayın' diyor

Moldova, Rumen kökenlilerin isyanı karşısında Bükreş'le köprüleri atarken, Rusya, AB ve ABD'ye 'nüfuz alanım üzerinden yeni oyun oynamayın' uyarısı yaptı

KİŞİNEV - Tarihi Rusya ile Romanya arasında el değiştirmekle geçen, 1991’de bağımsız olan Moldova, iktidardaki komünistlerin seçim zaferine karşı halk darbesi girişimi yüzünden durulmuyor. Nüfusun yüzde 65’i Rumen olan Moldova’da yönetim Bükreş ile köprüleri atarken, Gürcistan ve Ukrayna’yı nüfuz alanından çıkaran ‘turuncu’ devrimlere, Moldova’da Twitter, Facebook, SMS üzerinden örgütlenen ‘dijital devrim’in ekleneceğinden kaygılı Rusya’dan uyarı geldi. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rumen bayrağı dalgalandıran göstericileri “Moldova devletini yıkmaya takmış” diye niteleyip, “Umarız AB ve Bükreş, bunları Moldova devletinin altının oymak için bahane edilmemesini temin eder” dedi. Lavrov, ABD’ye de “Eski Sovyet cumhuriyetleri aramızda tercihe zorlanmamalı. İlişkilerimizde gizli gündem maddesi olmamalı” mesajı gönderdi.
Hafta sonu parlamentoyu basıp talan eden muhaliflerden biri öldü, 200’den fazlası yaralandı, en az 193’ü tutuklandı. Rumen elçisi sınırdışı edilirken, dün de Rumen gazetecilere giriş yasağı konuldu, üç gazeteci sınırdışı edildi. AB, kişinev’e Bükreş ile normal ilişkilere dönme, ifade özgürlüğüne saygı uyarısı yaptı. Demokrasi yanlıları, muhaliflerin dayaktan geçirildiği, sekiz öğrencinin üniversitedeki sınıflarından alınıp götürüldüklerini duyuruyor. (afp, Reuters)