Rusya nükleer reaktör yüzdürecek

İran'ın nükleer krizinde simgesini bulan yeni bir nükleer çağa girilirken, Rusya enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla ilk yüzen nükleer reaktörü yapmak için kolları sıvadı.

MOSKOVA - İran'ın nükleer krizinde simgesini bulan yeni bir nükleer çağa girilirken, Rusya enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla ilk yüzen nükleer reaktörü yapmak için kolları sıvadı. Rusya'nın 2010'da suya indirmeyi planladığı 70 megavatlık reaktör, 200 milyon dolara mal olacak ve 18. yüzyılın Rus bilim insanı Mikhail Lomonosov'a atfen 'Akademik Lomonosov' adını taşıyacak.
Rus Atom Enerjisi Bakanlığı'na (Minatom) göre, 2015'e dek yedi tane yapılacak yüzer reaktörün ilki Kuzey Kutbu'ndaki Severodvinsk'te inşa edilecek. 200 bin kişilik kente yetecek üretim kapasiteli reaktör, projenin yüzde 20'sini finanse eden nükleer denizaltı üreticisi Sevmash'ın elektrik ihtiyacını karşılayacak. Çevreci örgütler 'Çernobil denize iniyor' diye felaket uyarısı yaparken Minatom, 15-20 yıllık ömrü olan reaktörün çok yüksek radyasyon güvenliğine sahip olacağı iddiasında.
Rusya yüzer santrallar sayesinde ülkenin Çukotka, Kamçatka, Yakutiye ve Taymur gibi ücra bölgelerine de elektrik götüreceğini ve üretilen enerjiyi su arıtma tesislerinde kullanacağını söylüyor. Bir reaktör bir başka açıdan da Rusya'ya yıllık 200 bin ton kömür ya da 100 bin ton petrol tasarrufu sağlayacak. 10 bölgede kurulu 31 reaktörle elektrik ihtiyacının yüzde 17'sini karşılayan Rusya, nükleer enerjinin elektrik ihtiyacını karşılama oranını yüzde 25'e çıkarmayı hedefliyor.
Rusya projeyi başka ülkelere de satmayı planlıyor. Projenin ana finansörü Rus nükleer enerji üretim firması Rosenergoatom'a göre halihazırda aralarında Malezya, Endonezya, Cezayir, Arjantin ve Çin'in de bulunduğu 12 ülke, yüzer reaktöre ilgi gösteriyor.
Yüzen nükleer silah mı?
Çevreci örgütler ise 2000'de batan nükleer Kurks gemisini akla getiren yüzen reaktöre ateş püskürüyor. Projeyi 'yüzer nükleer silah' diye niteleyen Greenpeace, 'Bu dünyanın en tehlikeli nükleer tesisi, terör saldırılarına ve tsunamilere karşı korunması güç' derken Norveç merkezli Bellona sitesinin editörü Charles Digges, "Yüzer reaktörler tamamen güvensiz. Batma tehlikesi var. Hareket ettirilmesi riskler taşıyor" dedi. (Dış Haberler)