Rusya ve Britanya diplomatik krizde

Eski KGB ajanı Aleksandr Litvinenko'nun Kasım 2006'da Londra'da Polonyum 210 ile öldürülmesiyle ilgili davada zanlı olan eski KGB casusu Aleksey Lugovoy'un iade talebine Moskova'nın yanaşmaması Britanya-Rusya arasında diplomatik krize dönüştü.

LONRDRA - Eski KGB ajanı Aleksandr Litvinenko'nun Kasım 2006'da Londra'da Polonyum 210 ile öldürülmesiyle ilgili davada zanlı olan eski KGB casusu Aleksey Lugovoy'un iade talebine Moskova'nın yanaşmaması Britanya-Rusya arasında diplomatik krize dönüştü. Britanya, dört Rus diplomatı sınır dışı edeceğini duyurdu. Moskova'nın misilleme yanıtı gecikmedi.
Britanya Dışişleri Bakanı David Miliband Londra'daki Rus elçiliğinde görevli diplomatları sınırdışı etmenin yanı sıra belli alanlarda Rusya ile işbirliğini gözden geçireceklerini duyurdu. Miliband ilk adım olarak da Rusya ile vize işlemlerini kolaylaştırma müzakerelerini askıya aldıklarını söyledi. BBC sınırdışı edilecek kişilerin elçilikte görevli istihbaratçılar olabileceğini belirtti.
Rusya: Britanya'nın pozisyonu ahlak dışı
Rus Dışişleri Sözcüsü Mikhail Kaminin ise, Londra'nın Çeçen lider Ahmet Zakayev ve Rus milyarder Boris Berezovski'nin iadesini reddettiğini hatırlatıp, "Britanya'nın pozisyonu ahlak dışı. Londra bu tür kışkırtıcı eylemlerinin karşılıksız kalmayacağını ve ikili ilişkilerde ciddi sonuçlar doğuracağını bilmek zorunda" diye çıkıştı. Kaminin Moskova'nın yanıtının ne olacağını belirtmezken Rus medyası misliyle karşılık verileceğini belirtti.
1957 tarihli Avrupa Sınıdışı Sözleşmesi Rusya'ya vatandaşını iade etmeme hakkı tanıyor. Londra da zanlının Rusya'da yargılanmasını isteyebilir ama Britanya savcısı adil yargılama olmayacağı gerekçesiyle bu seçeneği dışladı. İki ülke son diplomatik krizi 1996'da Rusya'nın casus diye dokuz Britanyalı diplomatı, Londra'nın da misilleme ile dört Rus'u sınırdışı etmesiyle yaşamıştı. (bbc, ap)