Rusya'da 'başşaman' seçimi şamanist toplumları karıştırdı

Rusya'da 'başşaman' seçimi şamanist toplumları karıştırdı
Rusya'da 'başşaman' seçimi şamanist toplumları karıştırdı

Ruhlarla bağlantı kuran şamanlar toplumlarına akıl fikir verip hastalıkları da iyileştiriyor.

GORNO-ALTAY - Rusya’da Türk kökenli halkların temel direği olan şamanların içinden bir başşaman seçmeye kalkışılınca ortalık karıştı. Shamanstvo dergisinin Rusya çapında kayıtlı 230’dan fazla şaman içinden internette aşamalı seçimlerle bir yüce şaman belirleneceğini duyurmasına pek çok şaman şamanlıkta hiyerarşi olmadığı için kazan kaldırdı. Seçim organizatörleri Rusya’da Ortodoksların başpiskoposu, Müslümanların başmüftüsü gibi hizmet verecek bir başşaman olmasının, Sovyet döneminde zulüm görmüş, şamanları hapsedilmiş ve öldürülmüş bu halkların prestijini yükselteceğini savunuyor.
Seçime Ural Altay Dağları’nın doğusunda binlerce yıldır yaşamlarını şamanların bilgeliği ve sağaltıcılığına dayandıran halklardan tepki var. Altay Şaman Birliği Başkanı Sergey Kinyev, “Şamanizm bir din değildir, benzersiz bir fenomen, kişiye mahsus çok özel bir deneyimdir. Şamanlığı müesseseleştirmek çok zordur. Ortak değerler sistemi oluşturmak, ritüel ve seremonilerin ortak kurallarını belirleyip kayda geçirmek yüzyıllar alabilir. Ayrıca bir başşaman seçildiğinde diğerleri memnun mesut boyun eğer sanmayın. Çoğu sevinçle davullarını çalmak yerine masaya yumruğunu indirecektir” dedi. Diger iki büyük şaman birliği Toos Dheer ile Dungur da seçimleri protesto etti. 

Takımlar deplasmana şamanlarla gidiyor
Danimarka’da İskandinav Şaman Araştırmaları Merkezi’ni yöneten Amerikalı şaman-şair Jonathan Horwitz “Şamanı ruhlar seçer. Bu seçim bürokratik bir kâbus ve saçmalık” dedi. Seçimin ‘fikir annesi’ olan Tuva bölgesindeki Akkemik kabilesinden 34 yaşındaki Şonçulay Hovyenmey ise şu görüşü dile getirdi: “İnsanların bizim şer olmadığımızı anlamasını istiyoruz. İki yıl önce ölen ninem şamandı, ama yeteneğini bana nakletmedi. Artık SSCB dağıldığına göre bir tür demokrasi uyguluyoruz.” Rusya’da şamanizmin itibarı artıyor. CSK Moskova Avrupa maçlarında yanında şamanla giderken, Rubin Kazan’ın amigoları arasında davul çalan bir şaman var. (Reuters, mosnews)