Rusya'da ilk Müslüman klinik

20 milyon Müslüman nüfusa sahip Rusya, Çeçenya savaşıyla yükselen Müslüman karşıtı dalgayı tersine çeviriyor. Devlet Başkanı Vladimir Putin son dönemde ülkenin çok dinli karakteri üzerinde...

MOSKOVA - 20 milyon Müslüman nüfusa sahip Rusya, Çeçenya savaşıyla yükselen Müslüman karşıtı dalgayı tersine çeviriyor. Devlet Başkanı Vladimir Putin son dönemde ülkenin çok dinli karakteri üzerinde çalışıp Müslüman liderlerle ilişkileri derinleştirirken, ülkenin Müslümanlara hizmet veren ilk kliniği Sağlık Bakanlığı'nın desteğiyle başkent Moskova'da açıldı.
Rusya Müftüsü Şeyh Ravil Gaynuddin'in 'tarihi olay' diyerek kırmızı kurdelasını kestiği klinik, 'Kıymet Kalitesi' zincirine bağlı özel sağlık merkezi bünyesinde faaliyette bulunacak. 50 doktor ve hemşirenin görev aldığı klinikte kadın doktorlar, kocaları yahut yine kadın olan yakınlarının gözetiminde sadece kadın hastalara, erkek doktorlar da erkeklere ayrı yerlerde hizmet sunacak. Klinikte bir mescit, abdest odası ve helal yiyeceklerin satıldığı dükkân da var. Muayene masrafı 800 ruble (33 dolar). İki yıl önce Rusya'ya yerleşmiş Suriyeli doktor Kadir Mahmud, "Müslüman toplumun buna çok ihtiyacı vardı" diyor. Klinik daha çok Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin diplomatik toplumunu hedefliyor. Zira Müslümanlar sağlık hizmeti için ülkelerine dönmek zorunda kalıyor. Nitekim açılışta "Uluslararası toplum çokuluslu ve çok inançlı Rusya'nın her vatandaşının sağlık hizmetine ulaştığını görecek" diyen Gaynuddin, diplomatlara eşlerini kliniğe yollamalarını salık verdi.