Rusya'da seçime doğru kas egzersizleri

Rusya'yı yeniden süpergüç olma yoluna sokan Devlet Başkanı Vladimir Putin'in halefinin belirleneceği Mart 2008 seçimi öncesi ortalık karışıyor.

MOSKOVA - Rusya'yı yeniden süpergüç olma yoluna sokan Devlet Başkanı Vladimir Putin'in halefinin belirleneceği Mart 2008 seçimi öncesi ortalık karışıyor. 2001'de Putin'in oligarkları temizleme kampanyasından kaçıp Londra'dan sığınma alan mülti milyarder işadamı Boris Berezovski'nin Rus liderini güç kullanarak devirme kampanyası yürüttüğünü açıklamasının ertesinde, Moskova'daki muhalif gösterisine Kremlin'in demir yumruğu indi. Değişik kesimlerden Putin karşıtlarını bir araya toplayan 'Öteki Rusya' koalisyonunun dünkü protestosuna müdahele eden yaklaşık 9 bin güvenlik gücü mensubu, koalisyon lideri olan eski dünya satranç şampiyonu Gary Kasparov ile 200 taraftarını gözaltına aldı.
'Kremlin'dekiler delirdi mi?'
Gürcistan ile Ukrayna'daki Batı yanlısı halk darbeleri sonrası Berezovski'nin 'Artık sıra Rusya'da' çanları çaldırdığı döneme denk gelen gösteri için sayıları binlerle ifade edilen polis ve içişleri bakanlığına bağlı asker (OMON) seferber edildi. Moskova'nın merkezindeki Puşkin Meydanı'nı kuşatan güvenlik güçleri, grup lideri Kasparov'u kibarca, etrafındakileri karga tulumba yakalayıp otobüslere doldurdu. Koalisyon liderlerinden eski başbakan Mihail Kasyanov, binlerce güvenlikçiyi görünce "Yetkililere ne oluyor? Delirdiler mi? Bu askeri operasyon da ne" tepkisi gösterdi. Ama o da çekiştirilip götürüldü.
İzinsiz gösteri ve polise sert mukabeleye tahrik suçuyla yakalanan Kasparov'un üç saat sonra bırakıldığı haberi hemen yalanlanıp 'Polis sorgusu sürüyor' denildi. Gözaltında olduğu karakol önünde 200 yandaşının 'Siyasi mahkûmlara özgürlük' sloganıyla gösteri yaptığı Kasparov, alt düzey bir mahkemeye çıkarıldı. Paçayı kurtarıp başka bir yere giden muhalifler de, "Başka bir Rusya'ya ihtiyacımız var. Putin'siz Rusya" sloganı attı.
44 yaşında Azerbaycan doğumlu yarı Yahudi yarı Ermeni asıllı Kasparov'un amacının zaten uluslararası medyanın yakın takibindeki gösteride tutuklanmak olduğu söyleniyor. Nitekim muhalif lider İrina Hakamada "Bence bunu istiyordu, mutludur" dedi.
İslamcı olsaydı sürülürdü
Anayasaya göre Putin üçüncü kez başkan olamazken, Sovyet sonrasındaki özelleştirilmelerden zenginleşen Berezovski önceki gün 'siyasi elitleri de kullanıp yeni Rus devriminin gizli planlarını yaptığını' söylemişti. Londra, Moskova'nın iadesini istediği Berezovski'nin bu demeçle suç işleyip işlemediğini soruşturuyor. Britanya Dışişleri güç kullanımı çağrısını kınayıp bunu bir İslamcı yapsa yargılanıp sınırdışı edileceğine kesin bakılıyor. (Dış Haberler)