Rusya'dan ABD'ye füzeyle vurma resti

Bush yönetiminin İran tehdidini gerekçe gösterip Polonya ve Çekya'ya füze kalkanı kurmaya hazırlanması, Rusya'yla gerilimi sürekli tırmandırıyor.

MOSKOVA - Bush yönetiminin İran tehdidini gerekçe gösterip Polonya ve Çekya'ya füze kalkanı kurmaya hazırlanması, Rusya'yla gerilimi sürekli tırmandırıyor. Son olarak Rus Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevski'den, ABD'nin kalkandaki füzeleri ateşlemesine Rusya'nın füze saldırısıyla yanıt verebileceği tehdidi geldi.
Devlet televizyonundan da yayımlanan basın toplantısında "Kalkanın durdurucu füzesinin yanlış sınıflandırılmasının tetikleyeceği misilleme saldırısı ihtimalinden söz ediyoruz" diyen Baluyevski, "İran füzesini vurmak için Polonya topraklarından atılacak durdurucu füzenin Rusya'dan geçmesinin otomatik olarak füze sistemimizi tetiklemesinin sorumluluğunu kim alacak" çıkışını yaptı. Rus komutan "Kimseyi korkutmak istemiyorum, ama bu bir korku hikâyesi değil. Tüm dünyanın askeri istikrarını etkileyebilecek bir teknik ayrıntı..." diye ekledi.
'ABD çatışma istiyor'
Bush yönetimi, son Amerikan istihbarat raporunda İran'ın askeri nükleer programının bulunmadığının belirtilmesine rağmen, Polonya'ya 10 durdurucu füze, Çekya'ya radar üssü konuşlandırma planlarını ilerletiyor. Rus Komutan, ABD'nin pazarlıklarda Rusya'ya getirdiği önerileri 'kabul edilemez' diye niteleyip "Bu planın Rusya'ya karşı olduğundan başka şekilde yorumlanması imkânsız. Rusya'yla çatışma meselesi, ılımlı konuşursak, doğrudan çatışma dahil, maalesef Pentagon'daki meslektaşlarımın gündeminden atılmamıştır. Duruma göre münasip ve asimetrik önlemler alacağız" dedi.
Baluyevksi, Rusya'nın 12 Aralık'ta Avrupa'da konvansiyonel kuvvetlerin indirimi antlaşmasından (AKKA) resmen çekilmesini de, ABD Rusya'nın eteklerine kalkan kurup NATO Rusya sınırlarına genişlerken, bu tür anlaşmalarla Moskova'nın elini kolunu bağlamaya çalışmasıyla gerekçelendirdi: "Batılı devletler kasten Avrupa'da silah kontrolüyle ilgili anlaşmayı siyasi amaçlarına ulaşmalarını sağlayacak bir araca dönüştürdü." AKKA, Rusya'nın Atlantik Kıyısı'ndan Urallar'a dek asker ve ağır silah konuşlandırmasına kısıtlamalar getiriyordu. Bununla birlikte Rus komutan, AKKA'dan çekilerek bu özgürlüğe kavuşmalarına rağmen sınırlara güç yığma planı yapmadıklarını söyledi. Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin önceki günkü Beyaz Rusya ziyaretinde Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko'dan kalkana karşı işbirliği sözü almıştı. (afp, ap)