Rusya'dan ABD'ye 'Kaliningrad' resti

Rusya, Bush yönetiminin Doğu Avrupa'daki Çekya ve Polonya'ya füze kalkanı kurmak yerine, eski Sovyet cumhuriyetlerindeki üsleri kullanması önerisine Washington'dan olumlu yanıt alamayınca...

MOSKOVA - Rusya, Bush yönetiminin Doğu Avrupa'daki Çekya ve Polonya'ya füze kalkanı kurmak yerine, eski Sovyet cumhuriyetlerindeki üsleri kullanması önerisine Washington'dan olumlu yanıt alamayınca, Baltık kıyısında Polonya ile Litvanya arasında bulunan toprağı 'Kaliningrad kozunu' masaya sürdü. Rus Savunma Bakanı Sergey İvanov, "Eğer önerilerimiz kabul edilirse, Kaliningrad dahil Avrupa'daki Rus topraklarına yeni füze silahları konuşlandırmaya ihtiyaç kalmayacak" dedi ve ekledi: "Eğer önerilerimiz kabul edilmezse asimetrik ve etkili bir yanıt bulunacağını dışlayamam."
Rusya, halihazırda ABD'nin Doğu Avrupa'ya füze kalkanına karşılık Soğuk Savaş'taki gibi füzelerini Avrupa başkentlerine kilitleme tehdidi savurmuşken, İvanov, Özbekistan ziyaretinde ikinci resti çekti. İvanov, "Ne yaptığımızı biliyoruz. Eğer önerimiz kabul edilmezse, münasip önlemleri alacağız" dedi. İvanov, ABD'nin Polonya ve Çekya yerine eski Sovyet cumhuriyetlerindeki Rus tesislerini kullanması halinde Kaliningrad'a fazladan güç yollamaya gerek kalmayacağını ekledi.
ABD, füze kalkanının Rusya'yı hedef almadığını, İran'dan Avrupa'ya yönelik tehdide karşı olduğunu iddia ederken, Rusya'yı inandıramıyor. Putin, hazirandaki G-8 zirvesinde Bush'a kalkanın Azerbaycan'ın Gebele üssü ile Rusya'nın güneyinde inşa halindeki bir başka üsse kurulması önerisi götürerek sürpriz yapmıştı. Bush, bu önerinin şaşkınlığıyla "Yenilikçi" tepkisi verse de ABD'nin Doğu Avrupa'yı tercih ettiği belirtiliyor.