Rusya'dan İran'a örtülü uyarı

Rusya'dan İran'a örtülü uyarı
Rusya'dan İran'a örtülü uyarı

Medvedev ile samimi biçimde el sıkışan Obama, Rus meslektaşı için ?Dürüst ve yapıcı? dedi. FOTOĞRAF: REUTERS

SİNGAPUR/PEKİN - İlk Asya turundaki ABD Başkanı Barack Obama, Singapur’daki Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesinde Rus Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile İran ve nükleer silahsızlanma anlaşmalarını görüşme fırsatını bulmasının ardından, yüklü bir gündemle ülkesinin asıl rakibi konumundaki Çin’e geçti.
Obama, İran’ın zenginleşmiş uranyumunu yurtdışına göndermesi anlaşmasına üç haftadır hala resmen yanıt vermemesinden duyduğu rahatsızlığı “Maalesef şu ana dek evet diyemediler. Bu yaklaşımı sürdürmek için zamanımız tükeniyor” diye yansıttı. Rusya‘nın uluslararası alanda İran’ın hamisi rolüne rağmen, Medvedev de İran’ın süreci çökertmesi halinde yeni yaptırımlarla cezalandırılabileceğine dair üstü kapalı tehditte bulundu. 

Medvedev: Seçenekler masada
İran’ın uranyumunu Rusya’ya göndermesinden hâlâ umutlu olduklarını, ama sürecin hızından pek memnun olmadıklarını belirten Rus Devlet Başkanı, “Başarısız olursak, süreci başka yöne hareket ettirmek için diğer seçenekler masada. Mantıklı siyasiler olarak her sürecin bir bitiş noktası olması gerektiğini idrak ediyoruz. Müzakere sürecini, konuşmaktan çok zevk aldığımız için değil, pratikte hedeflere ulaşmak için yürütüyoruz” dedi. İki lider, aralıkta süresi dolacak START-1’in yerini alacak, iki ülkenin nükleer silahlarını azaltmalarına yönelik yeni anlaşmaya vaktinde varmayı da taahhüt etti. Obama ABD Başkanı olmasından beri dördüncü kez buluştuğu Medvedev ile samimi biçimde el sıkışıp “Onu hep dürüst, yapıcı va düşünceli buldum” dedi.
Öte yandan 21 üyeli APEC’te liderler, iklim değişikliği konusunda gelecek ay Kopenhag’da düzenlenecek zirvede sera gazı salınımını düşürmek için bağlayıcı anlaşma konusunda fiyasko yaşanmasının yolunu açtı. ABD’yi ‘Asya Pasifik’ ülkesi ilanına koşut olarak, bir sonraki APEC zirvesinin 2011’de Havai’de düzenleneceğini duyuran Obama dün Çin ziyaretine başladı. (afp)