Rusya'dan kutup fethinde ilk adım

Rusların kutup macerası başladı

Rusya, enerji zengini Kuzey Kutbu'nda hak iddia edebilmek için, okyanusun 4 kilometre altına ekip yolladı. ABD rahatsız. Kanada: Şov yapıyorlar.

MOSKOVA - Rusya, ayak basmayla eş tuttuğu enerji zengini Kuzey Kutbu'nu fetih operasyonunda, Arktik Okyanusu'nun dibine bayrağını dikti. İki Rus milletvekili ile dört bilim insanını taşıyan Mir 1 ve Mir 2 adlı iki mini denizaltı, tam kutup noktasından okyanusun 4 kilometre dibine
inerek, paslanmaz titanyum kapsül içinde 1 metre yüksekliğindeki Rus bayrağını konuşlandırdı.
Böylece Moskova, 10 milyar ton petrol ve doğalgaz rezervi bulunduğu sanılan 1.2 milyon kilometrekarelik Lomonosov Sıradağları'nın denizaltından kayalık silsilesiyle Rusya'ya (Sibirya) bağlandığını kanıtlayıp bölgeyi ilhak etme çabasında önemli bir adım attı.
8-9 saat kalıp çıktılar
Nükleer bir buzkıranın yol açtığı 100 araştırmacı taşıyan Akademik Fyodorov gemisi kutup noktasında mini denizaltıları suya indirdi. Ekibe 1985'te Buz Denizi'nde sıkışıp canını kurtarınca 'Sovyet Kahramanı' nişanı verilen 68 yaşındaki meclis başkan yardımcısı Artur Çilingarov liderlik ediyor. Kendisine milletvekili Vladimir Gruzdev eşlik ediyor. Dün Çilingarov, Gruzdev ve bir bilim insanı Mir 1'e, sefere sponsorluk yapan İsveçli ilaç multimilyoneri Frederik Paulsen ile Avustralyalı bir kâşif dahil üç kişi Mir 2'ye bindi. Ve kutbun dibine inen ilk kâşifler olarak tarihe geçtiler.
4 bin 261 metrede zemine dokunan Mir 1 sekiz saat 40 dakika, 4 bin 302 metrede zemine dokunan Mir 2 dokuz buçuk saat sonra çıktı. Turuncu beyaz renkli batiskaflar, dört köşesine ışıklandırıcı yerleştirilen spor sahası büyüklüğündeki delikten çıkmayı başardı. Dipten naklen "Yumuşak iniş oldu. Taban sarımsı, ama canlı yaratık görmedik" diyen Çilingarov, son 40 dakikayı çıkış aramak için harcadıklarını belirtip "Zor oldu" diye yakındı. Yüzeye çıkınca zafer çığlığı atan mürettebata ise "Aşağısı o kadar iyiydi ki... 100 veya 1000 yıl sonra inerlerse, bayrağımızı görecekler" diye seslendi.
Putin telefon edip ekibi kutladı. Meclis Başkanı ve ülkenin en büyük partisi Birleşik Rusya'nın lideri Boris Grizlov, "Rusya'nın kutup zenginliklerini geliştirmede yeni bir adım. Stratejik çıkarlarımızla tümüyle uyumlu. Arktik'in fethinde liderliğimizden ötürü gururluyum" dedi. Uluslararası Uzay İstasyonu'nun Rus mürettaebatı "Genç nesiller bu başarıdan ilham alsın" mesajını yayımladı.
Çilingarov "Kıta sahanlığının en kuzeydeki sınırını belirlemek zorundayız" vurgusu yaparken, diğer kıyıdaki dört ülke (ABD, Kanada, Norveç, Danimarka) telaşlı.
ABD seyredecek mi?
Kanada Dışişleri Bakanı Peter MacKay "Bu 15. yüzyıl değil. Dünyaya bayraklar dikip 'Burada hak iddia ediyoruz' diyemezsiniz" tepkisi gösterip "Egemenliğimize tehdit değil. Ruslar sadece şov yapıyorlar" diye ekledi. Rusya'nın 2001'de Kuzey Kutbu'na genişleme için yaptığı başvuru BM'de kanıt yetersizliğinden reddedilmişti. Kanıtlanabilirse kıta sahanlığı genişletmeye izin veren BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'ni Rusya dahil 153 ülke onaylarken, ABD Kongresi 13 yıldır onaylamadı. ABD anlaşmaya taraf olmazsa, Moskova'nın en geç 2009'da BM'ye yapacağı yeni başvuruya seyirci kalacak. ABD Jeolojik Araştırmalar'a göre dünya petrol rezervinin yüzde 25'i Kutup Dairesi'nin üst kısmında bulunuyor. (Dış Haberler)