Rusya'dan NATO'ya Asya'dan nanik!

Rusya'dan NATO'ya Asya'dan nanik!
Rusya'dan NATO'ya Asya'dan nanik!

Medvedev, Kırgız sayfiyesi Çolpan Ata?da eski Sovyet ülkelerinin liderleriyle güvenlik zirvesinde bir araya geldi. Rusya acil müdahale gücü için bastırıyor. FOTOĞRAF: AFP

Eski Sovyet ülkeleriyle NATO'ya alternatif güç çıkarma peşindeki Rusya, ABD'yi Manas'tan attıramayınca Kırgızistan'dan ikinci üs tavizi kopardı. 49 yıllık üs Rusların Asya'daki gücünü perçinliyor

ÇOLPAN ATA - NATO’ya karşı eski Sovyet ülkeleriyle acil müdahale gücü kurmaya çalışan Rusya, bunun için istediği üssü Kırgızistan’dan kopardı. Bişkek’in ABD’nin Afganistan’daki operasyonları için hayati önem arz  eden Manas üssünü kapatma kararından dönmesinin ardından Moskova da Kırgızistan’da ikinci bir Rus üssünün kurulmasını öngören mutabakat zaptını dün imzaladı.
Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in Kırgız meslektaşı Kurmanbek Bakiyev ile Ortak Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (OGAÖ) Issık Gölü kıyısındaki sayfiye yeri Çolpan Ata’daki zirvesi sırasında şekillendirdiği mutabakata göre bu ülkede 49 yıllığına üstlenecek olan Rusya, Kırgızistan’ın egemenliğini koruyacak ve uluslararası terörist saldırılara karşı da kalkan olacak. 49 yılın bitiminde 25 yıllık uzatma opsiyonunu da mutabakat zaptına sokan Rusya, şimdilik yeri meçhul yeni üsse bir tabur asker konuşlandırabilecek. Rusya’nın yeni üssü ile Bişkek dışındaki mevcut Kant üssünün nihai statüsünü belirleyen anlaşma ise 1 Kasım’da imzalanacak. İki üste konuşlanacak askerlere diplomatik statü tanınarak dokunulmazlık kazandırılacağı da belirtiliyor. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yeni üssün OGAÖ üyelerinin kullanımında olacağını vurguladı.

Acil müdahalede pürüz var
Yerel medyaya göre yeni üs Özbekistan sınırında İslamcı militanizmin talim merkezi Fergana Vadisi’nin eteklerindeki Batken bölgesinde kurulabilir. Ancak daha önce Rusya’nın acil müdahale gücü işin Oş’ta bir üs istediği yazılmıştı. Rusya, Ermenistan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan’tan oluşan OGAÖ, acil müdahale gücünün kurulmasını hızlandırmak için önceki gün liderler düzeyinde toplanmıştı. Ancak ABD ile iş pişiren Özbekistan ve Moskova ile kredi talepleri yüzünden arası açılan Beyaz Rusya gücün kurulmasını öngören anlaşmayı imzalamamakta diretiyor. Minsk, anlaşmanın imzalandığı 14 Haziran’daki zirveyi boykot etmişti. Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, önceki günkü zirveye katılsa da anlaşmayı yine imzalamadı.

Tacikistan da para istiyor
Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov’un da komşuda ikinci bir Rus üssüne karşı çıktığı aktarıldı. Müdahale gücüne soğuk duran Kırgızistan da Washington ile Moskova arasında sıkışıp kalmış durumda. Ekonomik darboğazdaki Bişkek şubatta Rusya’dan 2 milyar dolar kredi sözü alınca Amerikan güçlerini Manas üssünden göndermeyi kararlaştırmıştı. Ama Washington üs kirasını 180 milyon dolara çıkarınca Bişkek haziranda geri adım atmıştı.
 Zirvede Tacikistan lideri İmamali Rahman da 201. üs için Rusya’dan kira isteyip sürpriz yaptı. Kommersant gazetesine göre Rusya, kiraya karşılık askeri malzeme vermeyi önerdi. Rahman’ın öneriyi kabul edip etmediği bilinmiyor. (ap, afp, Reuters)