Rusya'dan Obama yönetimine ilk jest füze kalkanı krizinde

Rusya füze kalkanını durdurmak için olumlu sinyal veren Obama yönetimine jest yaptı. Kaliningrad'a İskender füzesi yerleştirilmesi askıya alındı

MOSKOVA/BRÜKSEL - Bush yönetiminin füze savunma kalkanı projesinin akıbeti, Obama yönetimiyle belirsizliğe düşerken, Washington’ın olumlu mesajları misillemeye hazırlanan Rusya’ya geri adım attırıyor. Üst düzey bir Rus askeri yetkili, kalkana misilleme olarak, Polonya ile Litvanya arasında kalan Rus toprağı Kalingrad’a İskender füzeleri yerleştirilmesi planının askıya alındığını duyurdu. Yetkili gerekçe olarak yeni ABD yönetiminin kalkanı hızlandırıcı adımlar atmamasını gösterip, “ABD’nin füze kalkanını konuşlandırmazsa Rusya’nın da Kaliningrad’a İskender füzesi konuşlandırmaya ihtiyacı olmaz” dedi. 
Rus Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Barack Obama’nın 4 Kasım’daki başkanlık zaferinden bir gün sonraya denk getirdiği ulusa sesleniş konuşmasında, ulusal güvenliğe tehdit algıladıkları kalkana misilleme olarak ilk etapta Kaliningrad’a İskender füzeleri konuşlandıracakları resti çekmişti. ABD’nin Polonya’ya 10 önleyici füze, Çekya’ya da radar istasyonu kurulmasını içeren füze kalkanı projesinin Rusya’ya değil İran gibi ‘haydut devletlere’ karşı olacağı tezini kabul etmeyen Moskova, son dört yıldır Rus füzelerinin Soğuk Savaş’taki gibi yeniden Avrupa başkentlerini hedef alacak şekilde tutulması dahil pek çok tehdit savundu. 

Putin: Büyük beklenti hayal kırıklığı yaratır
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ay başında Obama’yı kast ederek “En büyük hayal kırıklıklarının en büyük beklentilerden kaynaklandığı konusunda derinden kaygılıyım” dese de Medvedev ile yeni ABD başkanı geçen pazartesi ilk telefon konuşmalarında ilişkilerin düzeltilmesi için birlikte çalışılmasında anlaşıp ilk buluşma için 2 Nisan’daki G20 zirvesinde karar kılmıştı Ama seçim kampanyası boyunca füze kalkanına maliyet ve etkinlik gibi bazı gerekçelerle soğuk durduğunu ifade etmiş olan Obama’nın tavrı henüz net değil. Üst düzey bir ABD’li yetkili Obama’nın kalkan planının gözden geçirilmesi talimatı vermesinin ‘sürpriz olmayacağını’ söyledi.
Her şeye rağmen Rusya’nın son adımı ABD tarafından olumlu karşılandı. ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Kurt Volker, askıya alma haberleri için ‘bunun çok önemli bir gelişme ve çok olumlu bir adım olacağını’ söyledi. NATO sözcüsü James Appathurai de doğrulanırsa Rusya’nın attığı adımın ‘iyi olduğunu’ söyledi. (afp, Reuters)