Rusya'nın aklı fikri Soçi tatilinde

Rusya'nın aklı fikri Soçi tatilinde
Rusya'nın aklı fikri Soçi tatilinde

Medvedev ile Putin, bedminton oynarken oyunun keyfini devlet başkanının köpeği Aldo çıkardı. FOTOĞRAFLAR: AFP

Medvedev ile Putin, Soçi tatilinde imaj yeniliyor. Ruslar genelde suratsız liderlerinin etkinliklerini hayretle izler oldu

SOÇİ - Kremlin koltuğunu sırayla kullanacaklarına dair söylentiler nedeniyle ‘tandem liderler’ diye anılan Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, zihinlere kazınmış ciddi, asık surat ve tehditkâr Rus lider imajını tepetaklak eden Soçi kaçamağıyla cümle âlemi şaşırtıyor.
12 Ağustos’ta kişi başına 33 dolar kesilen bir gece kulübünde bira içerek Arjantin-Rusya maçını erkek erkeğe izleyip ardından sokaklarda ‘maço’ edasıyla gezen iki lider, dün de badminton oynayarak ter attı. Karadeniz sahilindeki resmi tatil konutu Boçarov Ruçey’de iş görüşmesinin ardından sahaya çıkan liderler, raketleri sallarken Medvedev’in golden retriever köpeği Aldo da topu yakalamak için koşturup durdu. Medvedev’in başbakan birinci yardımcılığı görevinden Kremlin’e çıkıp, Putin’in başbakanlık koltuğuna kaydığı 2008’den beri kamuoyu önünde nadiren birlikte görülen liderlerin Soçi’den verdiği pozlar, ikili arasında soğukluk olduğu söylentilerine yanıt görülüyor. Ama her fırsatta judo yaparak, yüzerek ve ata binerek gençleri spora teşvik eden Putin’in bira tokuştururkenki hali Rusları şaşırttı. 

Alkol tartışması
Tam da bu manzaralar Rus medyasını süslerken, Federasyon Konseyi Başkanı Sergey Mironov, alkol ile mücadele için televizyonlardan içki sahnelerinin kaldırılması çağrısı yaptı. Mironov, “Rus dizilerde başrol oyuncusunun yedi dakikada bir içki içmesini anlamıyorum. Gençlere alkol alışkanlığı dayatılıyor” diye çıkıştı. Medvedev de tatil sırasında Soçi’de düzenlenen bir toplantıda tüm önlemlere rağmen alkolizmin  ulusal güvenliğe tehditle eşdeğer bir sorun olduğunu söylemişti. Ülkede yılda 2 milyar litre alkol tüketiliyor. (Dış Haberler)