Rusya'nın seçimine Batı inanmıyor

Rus meclis seçimi ülkeyi yeniden dünya gücü haline getiren Devlet Başkanı Vladimir Putin'e gelecek planlarını gerçekleştirmesi için açık çek verilmesiyle sonuçlanırken, madalyonun öbür yüzünde Sovyet taktiklerinin kullanılması seçime hile karıştığı şikâyetlerini ayyuka çıkardı.

MOSKOVA - Rus meclis seçimi ülkeyi yeniden dünya gücü haline getiren Devlet Başkanı Vladimir Putin'e gelecek planlarını gerçekleştirmesi için açık çek verilmesiyle sonuçlanırken, madalyonun öbür yüzünde Sovyet taktiklerinin kullanılması seçime hile karıştığı şikâyetlerini ayyuka çıkardı. Kendisini bir numaralı aday yapan Birleşik Rusya Partisi'nin (BRP) oyların yüzde 64.1'ini alıp meclisin (Duma) 450 sandalyesinden en az 315'ini süpürmesinin ardından, Putin, seçimin meşru olduğunu ve halkın güvenoyunu kazandığını söyledi. Uluslararası gözlemciler ise seçimin adil olmadığını duyururken, Batı âlemi 'İhlaller soruşturulsun' talebinde söz birliği etti.
Kafkasya ve Sibirya rekoru
Duma'ya Kremlin yanlısı diğer iki parti ve Komünist Parti (KP) de girdi. Aşırı sağcı eğilimli Vladimir Jirinovski liderliğindeki Liberal Demokrat Parti yüzde 8.2, Adil Rusya yüzde 7.8, KP yüzde 11.6 oy aldı. Merkezi Seçim Komisyonu'na göre (MSK) katılım ortalaması yüzde 63'ü bulup 2003 seçiminin yüzde 56'lık oranını geçti. 2000'den beri Moskova güdümlü yönetimin bulunduğu asi Çeçenya'da katılımın yüzde 99'a çıkması, oyların yüzde 99.4'ünün BRP'ye gitmesi ise gülümsetti. Bazı Çeçenler, seçim yetkililerinin oy pusulalarını bizzat doldurup sandıklara attıklarını söyledi. BRP'ye, komşu İnguşetya'da yüzde 98, Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes'te 97, Moskova'nın 650 km. doğusundaki Mordovya'da 91, Tataristan'da 85'i, Başkurdistan'da 83'ü, Chelsea futbol kulübü başkanı Roman Abramoviç'in Sibirya'da valiliğini yaptığı Çukotka'da 78 oranında oy çıktı. Oysa BRP, Moskova'da 53, Putin'in memleketi St. Petersburg'da 50'de kaldı.
Putin: Güvenoyu aldım
Anayasa üst üste üç dönem başkanlığa izin vermediğinden marttaki başkanlık seçimine katılmayacak Putin, ülkeyi yönetmeye nasıl devam edeceğinin formülünü henüz açık etmedi. Başkan adayını 17 Aralık'ta açıklayacak BRP'nin lideri Boris Grizlov, sonucu "Putin'in milli lider olduğu ana fikrini tasdik etmiştir" diye yorumladı. Putin, televizyondan, "Elbette bu bir güven göstergesi. Şüphesiz meclisin meşruiyeti artmıştır. Ruslar, eski Sovyet uzamındaki bazı başka uluslarda olduğu gibi ulusun yıkım yoluna yönelmesine asla izin vermeyecek" değerlendirmesini yaptı. Putin yanlısı gençlik hareketi Naşi Moskova'da 10 bin kişinin katılımıyla zafer gösterisi düzenledi.
Putin'in ABD Dışişleri'nin talimatı üzerine gelmemekle suçladığı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ise, Duma'yı izin kâğıtlarını kasten gecikmeli çıkarmakla suçlayıp kalabalık gözlemci heyeti yollamadığı seçimle ilgili Avrupa Konseyi'yle birlikte açıklama yaptı: "Seçim adil değil. Demokratik standartları tutturamadı. Rekabeti vahim biçimde kısıtlayan atmosferde yapıldı. İdari kaynakların kötüye kullanılması, medya sunumunun kuvvetle iktidar partisinden yana olması ve aday değil, parti seçmeye mecbur bırakan seçim yasasının siyasi çoğulculuğu engellemesi seçimi lekeledi."
'Hediye nerede?'
AGİT'in parlamenterler meclisinden çok küçük bir grubu yollaması, 100 bin seçim merkezinin sadece 330 yabancı gözlemci tarafından izlenmesine yol açtı. ABD ve AB fonlarıyla çalışan Rus izleme örgütü Golos, kamu çalışanlarıyla öğrencilerin BRP'ye oy vermeye zorlandığını, St. Petersburg'da oy karşılığı otomobil-beyaz eşya çekilişi yapılan piyango biletleri dağıtıldığını söyleyip "Bu insanlar şimdi hediyelerini soruyorlar" dedi. 300 bin üyesini gözlemci görevlendiren KP, paralel oy sayımı yapmayı, sonucu yüksek mahkemeye götürmeyi ve Duma'yı boykotu değerlendiriyor. MSK ciddi ihlal bilgisi almadığını, Bağımsız Devletler Topluluğu'nun gözlemcileri seçimin serbest ve şeffaf geçtiğini savundu.
Sarko'dan 'sıcak tebrik'
Bush yönetiminin ihlallerin soruşturulması çağrısını Londra, Paris, Roma ve Berlin tekrarladı, NATO kaygı açıkladı. Baltık ülkelerinin liderlerinden "Hiç şaşırmadık, Rus halkı tercihini yaptı, Tanrı yardımcıları olsun", "Seçimlerin olması da olumlu, umarız gelecekte de
olur" türünde alaycı tepkiler geldi.
Alman Başbakanı Angela Merkel'in sözcüsü "Rusya demokrasi değil, seçim de adil, serbest değil" diye çıkışırken, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise Putin'i telefonla arayıp 'zaferi' için 'sıcak tebrikler'ini iletti. Sığındığı Londra'da geçen yıl polonyum-210 zehirlenmesinden ölen eski KGB ajanı Alexander Litvinenko'nun katil zanlısı eski KGB'li mültimilyoner Andrey Lugovoy da Liberal Demokratların Jirinovski'den sonra ikinci adayı olarak vekil seçilip dokunulmazlık kazandı. (Dış Haberler)