Rusya'yla ilişkilere Gül katkısı

Rusya'yla ilişkilere Gül katkısı
Rusya'yla ilişkilere Gül katkısı

Gül ile Medvedev siyasi ilişkileri geliştirmeyi teyit ederken, Rus lideri Türkiye?nin Kafkasya savaşındaki platform önerisini övdü. FOTOĞRAF: REUTERS

Cumhurbaşkanı Gül, Moskova ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Medvedev'le ilişkileri daha da geliştirmeyi içeren ortak bildiri imzaladı. 'İlişkilere dinamizm kazandırma' vurgusu yapan Medvedev'i Gül Türkiye'ye davet etti

MOSKOVA - Rusya ile ilişkileri derinleştirmek için Moskova’ya giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rus Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’le ortak bildiri imzalayıp son dönemlerde ciddi ivme kazanan işbirliğini farklı alanlara taşıyarak ilerletme konusunda uzlaştı.
Dün önce parlamentonun alt kanadı Duma Başkanı Boris Grizlov ve üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Sergey Mironov ile görüşen Gül, ardından eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Dimitri ve Svetlana Medvedev çifti tarafından Kremlin Sarayı’nda törenle karşılandı. Samimi karşılamada Medvedev Hayrünnisa Gül’e bir buket çiçek verdi. Enerji ve nükleer santral kurulması dahil pek çok konunun ele alındığı görüşmelerin ardından ortak basın toplantısında Medvedev, ‘çok boyutlu ve çok eksenli yeni bir işbirliğine yöneldiklerini belirtti. Rus lider “Gül’le imzaladığımız bildiri sadece siyasi ilişkileri geliştirme hedefiyle kalmayıp ticari ve insani ilişkileri geliştirme yönünde yeni adım teşkil ediyor” dedi. 

Elektrik ve nükleer
İki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 yılda 35 kat artarak 32-34 milyar dolara çıkmasından duyduğu memnuniyeti “Bu önemli bir başarı” diye dile getiren Medvedev, “Enerji işbirliğini elektrik ve nükleer alanı da kapsayacak şekilde genişletmek istiyoruz. Ulaştırma ve tarım gibi alanlarda da işbirliği ve proje sayısını artırmayı hedefliyoruz” mesajı verdi. Türk-Rus ilişkilerini ayrıntılı gözden geçirdiklerini, turizm alanında öne çıkan insani ve kültürel ilişkilerin yanı sıra uluslararası konuları ele aldıklarını anlatan Medvedev “İlişkilere yeni dinamizm kazandırma konusunda zemini gözden geçirdik. Uluslararası konuları, terörizm gibi meydan okumaları ele aldık. Bu konularda büyük bir işbirliği imkânımız var” dedi. Ağustosta Gürcistan’la yaşanan savaşa atfen Medvedev şunları söyledi: “Kafkasya’da, Karadeniz’de güvenlik konularında neler yapabileceğimizi ve müşterek girişimlerimizi değerlendirdik. Türkiye’nin önerdiği Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu konusunda samimi görüş alışverişinde bulunduk. Geçen yıl ağustosta ortaya çıkan kriz bölge ülkelerinin dışarıdan müdahale olmaksızın sorunları çözübilme yeteneğini gösterdi. Ortadoğu konusunu da ele aldık ve birçok konuda görüşlerimiz örtüşmektedir.”
Gül ise “İlişkilerimiz zaten çok boyutlu biçimde birçok alanda devam etmekteydi, birçok alanda daha ileri seviyeye taşınması için karar verdik, siyasi iradelerimizi ortaya koyduk” deyip ekledi: “Ülkelerimiz arasında ilişkiler 500 yılı aşan köklü bir geçmişe dayanıyor. Bu bölgenin iki önemli ülkesi olarak barışa ve istikrara dostluğa ve karşılıklı işbirliğine çok önem veriyoruz. Bunun neticesinde ticaretimiz 30 milyar doları aşmıştır, bazı sorunlarımızı iyi niyetle çözerek bunu 40-50 milyar dolarlara ulaşacağız, bu potansiyel var. Her sene 3 milyona yakın turistin Rusya’dan Türkiye’yi tercih etmesinden büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Eminim kendilerini evlerindeki gibi hissediyorlar. Bölgesel ve uluslararası meselelerde aynı doğrultuda benzer görüşlerimiz olduğunu görmekten büyük memnuniyet duyduk. Bu ziyaret ülkelerimiz arasında yeni sayfa açacaktır.” Gül, Medvedev’i eşiyle birlikte Türkiye’ye de davet etti.

Gümrük için teknik heyet
Görüşmede Gül’ün Türk TIR’larının Rus gümrüklerinde yaşadığı sıkıntıları gündeme getirdiği öğrenildi. Medvedev, bunun sadece Türkiye’ye yönelik değil, genel bir uygulama olduğunu ancak bu durum Türk TIR’larına önemli boyutta bir sorun teşkil ediyorsa, iki ülke arasında oluşturulacak teknik bir heyet tarafından çözülebileceğini söyledi. Medvedev heyetin derhal oluşturularak görüşmelere başlanması talimatı verdi. (aa, dha)