Saakaşvili'nin bir ayağı çukurda

Saakaşvili'nin bir ayağı çukurda
Saakaşvili'nin bir ayağı çukurda

Gösteride ağustosta kravatını çiğnerken kameralara yakalanmış Saakaşvili ile dalga geçildi FOTOĞRAF: AP

TİFLİS - Güney Osetya’ya karşı ağustos savaşındaki hezimetle bilenen Gürcü muhalefeti, Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’ye karşı dün meydana indi. Çoğu 2003’te Saakaşvili’yi iktidara taşıyan ‘Gül Devrimi’ne katılmış 17 muhalif grup, Gürcü lideri istifaya zorlamak için parlamentoya yürüdü.
1989’da Sovyetler’in katlettiği bağımsızlık yanlılarının anıldığı Yas Günü’ne denk getirilen gösteride, 50-60 bin kişi eskiden ‘Çok yaşa Mişa’ olan sloganlarını ‘Çek git Mişa’ya çevirirken, muhalif liderler, savaş sonrası Moskova’nın tanıdığı Abhazya ve Güney Osetya’nın ebediyen kaybına yol açan Saakaşvili’ye ateş püskürdü. Eski başkan adayı Levan Gaçelidze, “Ülkeyi parçaladı, onu koltuğundan atmalıyız” derken eski BM temsilcisi Irakli Alasania “Vaatleri tutmadı. Kurumları baskı altına aldı, özgürlüğümüzü gasp etti. Birleşme için diyalog gerek. Abhaz ve Osetler kardeşimiz” mesajı verdi. 

Burcanadze özür diledi

2007’de parlamento başkanıyken muhalefetin bastırılmasına ses çıkarmayan Nino Burcanadze ise ıslıklı ve alkışlı protestonun hedefi olunca “Halkımı koruyamadığım için özür dilerim” dedi. Burcanadze, Saakaşvili’ye “Savaşı yitirdi ama özür dilemedi” diye çattı. Büyük alkış alan kadın satranç şampiyonu Nona Gaprindaşvili ise Mişa’yı kovmak için birleşme istedi. Muhalefet istifa etmesi için Saakaşvili’ye 24 saat süre verdi. Sırtını yasladığı eski ABD başkanı Bush’un gidişiyle bir ayağı çukurdaki Saakaşvili’nin 2013’de dolan süresini tamamlaması artık meçhul. (ap, Reuters, aa)