Saakaşvili'nin gülü diken olup battı

Gürcistan'da 2003'te Batı destekli 'Gül Devrimi'yle iktidara gelen Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, istifası ve seçimlerin 2008 güzünden nisana alınması için altı gündür sokağa dökülen eski yoldaşlarına diken batırdı.

TİFLİS - Gürcistan'da 2003'te Batı destekli 'Gül Devrimi'yle iktidara gelen Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, istifası ve seçimlerin 2008 güzünden nisana alınması için altı gündür sokağa dökülen eski yoldaşlarına diken batırdı. Polis dün parlamento önünde açlık grevi eşliğinde eylemi şiddetle dağıtırken Tiflis'te 48 saatliğine sıkıyönetim ilan edilip gösteri ve toplantı yasağı getirildi.
Kar maskeli polisler, göstericilere karşı plastik mermi, biber gazı ve tazyikli su kullanırken vekiller de dayaktan nasibini aldı. Muhalefet lideri Levan Gaçeçevadze "Beni dövdüler, Saakaşvili de dövülecek" dedi. 360 kişi yaralanırken muhalif liderler Giorgi Haindrava ve Zurab Marakvelidze de derdest edildi. Göstericiler taş ve sopayla polise yanıt verip, otobüs ve işyerlerinin camlarını indirdi. Zehirlenen 56 yaşındaki Nana Abuladze, "Ancak faşist bir iktidar bunu yapar" diye isyan etti.
Saakaşvili ise Rusya'yı suçlayıp yeni kriz çıkardı. Tiflis'teki bazı Rus diplomatları casus ilan eden Saakaşvili, "Rus oligarşik güçler ülkeyi istikrarsızlaştırmaya çalışıyor" dedi. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov "Komedi. Gürcü hükümetinin neler yaptığını herkes biliyor" yanıtını verdi. Bunun üzerine Tiflis, Rus Büyükelçisi'ne protesto notası verirken Moskova elçisini geri çağırdı. Rus Dışişleri de buna sert çıktı: "Sorumsuz kışkırtma. Karşılık verilecek."
İsyanın asıl gerekçesi
Ekimde başkanın görev süresini beş yıldan dörde indiren, parlamentonunkini dörtten beşe çıkaran anayasa değişikliği öneren Saakaşvili, nisandaki genel seçimlerle 2009'taki başkanlık seçimini 2008 sonunda birlikte yapmaya karar vermişti. Muhalefeti asıl sokağa dökense, eski savunma bakanı Irakli Okruaşvili'nin muhalif hareket kurunca yolsuzluk suçuyla tutuklanıp Münih'e sürgüne yollanması. (Dış Haberler)