Saakaşvili'nin resti tuttu, Gürcü muhalif çabuk pes etti

Gürcistan'da sıkıyönetim ilan edip asker ve polis zoruyla muhalefeti sokaklardan kazıyan Batı yanlısı Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, baskın erken seçim restiyle muhalefeti çabucak yatıştırdı.

TİFLİS - Gürcistan'da sıkıyönetim ilan edip asker ve polis zoruyla muhalefeti sokaklardan kazıyan Batı yanlısı Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, baskın erken seçim restiyle muhalefeti çabucak yatıştırdı. Muhalefet gösterileri sürdürmeme kararı aldı. Saakaşvili ise Batı'nın 'demokrasiye aykırı' diye baskı yapmasına rağmen 15 günlük sıkıyönetimi üçte ikisi kontrolünde bulunan meclise de onaylattı.
Nisan 2008'deki genel ve 2009'daki başkanlık seçimlerini 2008 sonunda birlikte yapmayı planladığı için isyanla karşılayan Saakaşvili'nin sadece başkanlık seçiminin 5 Ocak'ta düzenleneceğini açıklayıp genel seçimle ilgili yeni öneri yapmamasına karşın muhalefet bu kararı 'halkın zaferi' diye yorumladı. Sıkıyönetimle karartılan medyaya özgürlük ve adil seçim garantisi isteyen 10 parti tek aday çıkarmakta anlaştı. Ama Saakaşvili'ye kimin rakip olacağı meçhul. 2003'teki Gül Devrimi sırasında Saakaşvili'yi iktidara taşıyan muhalefetin en büyük sorunu karizmatik liderden yoksun olmak.
Gösterileri ateşlemiş 34 yaşındaki eski Savunma Bakanı Irakli Okruaşvili'nin adı öne çıksa da muhalefeti finanse eden Gürcü milyarder Bedri Batarkatsişvili, "Çok genç" itirazı getirdi. Rupert Murdoch'la İmedi TV'nin sahibi olan Patarkatsişvili, gerçek muhaliflerin seçimden men edileceğini öne sürdü.
Rusya 'diktatör' ilan etti
Saakaşvili'nin muhalefeti Rus istihbaratının yönlendirdiğini öne sürüp üç diplomatı sınır dışı etmesine misliyle yanıt veren Rusya'da ise Gürcü liderin adı 'diktatöre' çıktı. Devlete ait Rossiyskaya Gazeta "Batı Kafkasya jeopolitik oyunla kendini kaybedip diktatörün gelişini görmedi" diye yazdı. Krizin aşılmasını isteyen ABD de Tiflis'e elçi gönderdi. (Dış Haberler)