Sabra-Şatila'nın izleri silinmedi

Lübnan'da Sabra ve Şatilla'daki Filistin mülteci kamplarda ailelerinin katledilmesine tanık olan çocuklar, 25 yıl sonra katliamın izlerini hafızalarından silebilmiş değil.

BEYRUT - Lübnan'da Sabra ve Şatilla'daki Filistin mülteci kamplarda ailelerinin katledilmesine tanık olan çocuklar, 25 yıl sonra katliamın izlerini hafızalarından silebilmiş değil. Üç günde yaklaşık 3 bin 500 kişinin katledilmesinin izleri sokaklardan silinmiş, ama kurtulanlar 16 Eylül 1982 gecesini en ince ayrıntısına dek hatırlıyor.
O zaman altı yaşında olan Naval Ebu Rudeyna, yaşananları şöyle anlattı: "İsrailliler havayı aydınlatan fişekler attı. Ortalık gündüz gibi aydınlıktı. Bir Lübnanlı kadın Hıristiyan milislerin hepimizi öldürmeye geldiğini haber verdi. Babam ona 'Sus çocukları korkutuyorsun' dedi, ama o ısrar etti. Çığlıklar ve 'Siz teröristsiniz, sizi yok edeceğiz' diyen sesler duyduk." Aralarında babası, karnı deşilerek bebeği çıkarılan hamile ablasının bulunduğu 16 akrabası öldürülen Rudeyna, "Uyuşturucu almışlardı, yerde şırıngalar vardı. Her adım attığımızda cesetlerin üzerine basıyor veya bir komşu yada bir akraba görüyorduk" dedi. Kurbanlar, bugün tavukların gezindiği toplu mezarlarda yatıyor.
O zaman yedi yaşında olan Mahmud Saka, "Rastgele insanları öldürdüler, bebek yaştaki çocukları bile. Erkekleri bir duvarın önüne sıralayıp kurşuna diziyorlardı. Milisler bizi çukurların yanına getirip kadın, erkek ve çocukları ayırdılar. Bizi bıraktılar, çığlıklar duyduk, sonra hiç... Babam ve amcamı hiç bulamadık" dedi. Kurtulanlara göre, katliamdan dönemin İsrail Savunma Bakanı Ariel Şaron, İsrail ordusu ve onun desteklediği aşırı sağcı Hıristiyan Falanjist milis grubu 'Lübnan Güçleri' sorumlu.
Lübnan'daki sıkı mülteci kuralları yüzünden hâlâ suç mahallinde yaşayan kurtulanlar, adaletin tecellisinden umutlu. Milislerin komutanı Elias Hubeyka, Ocak 2002'de öldürüldü. Yargıdan yakasını kurtaran Şaron, Ocak 2006'den beri bitkisel hayatta.