'Saddam ekmek kırıntısıyla kuşları beslerdi'

Ocak 2004-Ağustos 2005 arasında Bağdat yakınlarındaki Cropper kampında Saddam'ın bakımıyla görevlendirilen Amerikalı uzman çavuş Robert Ellis, ABD basınına...

ST. LOUIS - Ocak 2004-Ağustos 2005 arasında Bağdat yakınlarındaki Cropper kampında Saddam'ın bakımıyla görevlendirilen Amerikalı uzman çavuş Robert Ellis, ABD basınına, asılan devrik liderin kuşları beslemek için ekmek kırıntıları biriktirecek kadar merhametli bir portresini çizdi.
"Benim işim ne olursa olsun onu hayatta ve sağlıklı tutmaktı ki, daha ileri bir tarihte onu öldürebilsinler" diyen Ellis, şunları anlattı: "Saddam bana sigarayla birlikte kahve içmenin tansiyonunu düşük tuttuğunu söylerdi. Hakikaten de işe yarıyor gibiydi. Benim de kendisiyle birlikte sigara içmem için ısrar ederdi. Pek şikâyet etmezdi. Ettiğinde de meşru şikâyetler olurdu." Ellis, Saddam'ın gardiyanlar kapının altından yemek vermeye başladıklarında açlık grevine gittiğini, yeniden kapıyı açtıklarında açlık grevini bıraktığını belirtip ekledi: "Kafesteki aslanlar gibi beslenmeyi reddediyordu."
"Benimle mutlu anılarını paylaşmıştı. Çocuklarına uyumaları için masal anlatırmış ve kızının karnı ağrıdığında ilaç verirmiş" diyen Ellis, devrik liderin kısa süreliğine dışarı çıktığında biriktirdiği ekmek kırıntılarıyla kuşları beslediğini ve bakımsız yabani otları suladığını aktarıp "Bana gençliğinde çiftçilik yaptığını ve nereden geldiğini asla unutmadığını söylemişti" dedi.
Saddam: Kardeşin olurum
Ellis erkek kardeşi ölmekte olduğu için ABD'ye dönmek zorunda olduğunu söylediğinde de, Saddam kendisine sarılıp "Ben senin kardeşin olurum" karşılığını vermiş. Bir gün Saddam "Irak'ı niye işgal ettiniz. Yasalarımız adildi ve silah denetçileri hiçbir şey bulamamıştı" dediğindeyse, Ellis'in yanıtı "Bunlar siyaset. Biz askerler böyle şeylere karışmayız" olmuş. (Dış Haberler)