Saddam için müze kurulacak

Irak'ta idamı sonrası Sünnilerin 'şehit' ilan ettiği devrik lider Saddam Hüseyin için müze kuruluyor. Saddam'ın aşireti Elbu Nasır, 'Baasçıların türbesi olur' kaygıları arasında devrik liderin gömülü olduğu Avca köyünde müze inşası için kolları sıvadı.

LONDRA - Irak'ta idamı sonrası Sünnilerin 'şehit' ilan ettiği devrik lider Saddam Hüseyin için müze kuruluyor. Saddam'ın aşireti Elbu Nasır, 'Baasçıların türbesi olur' kaygıları arasında devrik liderin gömülü olduğu Avca köyünde müze inşası için kolları sıvadı. Aşiret lideri Şeyh Ali El Nida, "Çok sayıda Arap aşireti müze için ısrarlı. Biz de mezarının yakınında yapmaya karar verdik" dedi. Müzede Saddam'ın yargı süreci sırasında ve asılırken giyindiği palto, takım elbise, deri kemer, beyaz gömlek ve ayakkabılarının yanı sıra fotoğrafları, hücresindeki eşya ve belgeleri sergilenecek.
Hatıratı basılacak
Saddam'ın hücrede yazdığı hatıratı da kitap haline getirilecek. Saddam'ın Ürdünlü avukatı Salih Armuti, hatırat notlarını gördüğünü söylerken, Ürdünlü Yayıncılar kolları sıvadı. Saddam'ın Ürdünlü avukatı İssam Gazavi de, "Yayımlanırsa milyonlarca satar. Ev kadınından mühendise herkes
okur" öngörüsünde bulundu. (Times)