Saddam'ın büyük kızı için Interpol emri

Uluslararası Polis Teşkilatı (İnterpol), Irak'ın 2007 başında idam edilen devrik lideri Saddam Hüseyin'in büyük kızı Raghad hakkında kırmızı bültenle arama emri çıkardı.

BAĞDAT - Uluslararası Polis Teşkilatı (İnterpol), Irak'ın 2007 başında idam edilen devrik lideri Saddam Hüseyin'in büyük kızı Raghad hakkında kırmızı bültenle arama emri çıkardı. Interpol, Irak hükümetinin 'terör zanlısı' olduğunu savunduğu 38 yaşındaki Raghad hakkında çıkarılan bültenin, uluslararası tutuklama emri olmadığını, adalet önüne çıkarılması için yabancı polis teşkilatlarının işbirliğini talep eden bir arama emri niteliğini taşıdığını duyurdu.
Bağdat'taki hükümet, 2003'teki Amerikan işgalinden bu yana Ürdün'de yaşayan Raghad'ı, geçen yıl Saddam rejimiyle bağlantıları olduğu gerekçesiyle, annesi Sacide'nin de aralarında bulunduğu 41 kişiyle birlikte arananlar listesine almıştı. Interpol'ün internet sitesinde de Raghad'ın, Irak hükümeti tarafından 'hayata ve sağlığa karşı suçlar ile terörizmden' ötürü arandığı bilgisine yer verildi.
Ürdün sahip çıkıyordu
Ürdün Başbakanı Maruf Bakhit geçen yıl "Raghad, Kral Abdullah'ın himayesinde ve Haşimi Krallığı ailesinin misafiri. Arap geleneğine göre, sığınma talebinde bulunmuş herkes gibi koruma altında" demişti. Saddam'ın avukatlarından İssam el Gazzavi de Interpol'un arama emrinin ardından "Kimse Ürdün'ü Raghad'ı sınır dışı etmeye zorlayamaz" açıklaması yaptı. (afp, bbc)