Saddam'ın görüntüleri linç dalgası yarattı

Irak devrik lideri Saddam Hüseyin'in dünyada infial yaratan asılma görüntülerinin ardından, bu kez de cesedin kırık boynu 90 derece dönmüş ve ipin kestiği yerden boğazı kanayan görüntüleri internette yayımlandı.

BAĞDAT - Irak devrik lideri Saddam Hüseyin'in dünyada infial yaratan asılma görüntülerinin ardından, bu kez de cesedin kırık boynu 90 derece dönmüş ve ipin kestiği yerden boğazı kanayan görüntüleri internette yayımlandı. Cesede saldırıldığı iddialarını doğrular şekilde, sol yanağında ve başının kefene değdiği yerde kan lekeleri görülüyor.
Görüntüler Şii-Sünni ayrılığını keskinleştirirken, Bağdat'ın Sünnilerin çoğunlukta olduğu Hayfa Caddesi sakinleri infazın ertesinde intikam için Şiilerin linç edildiğini anlattı. Üç otobüs dolusu militanın semti basıp gözlerini bağladıkları Şiileri elektrik direklerine astığını, direnenleri kafalarından vurduğunu aktaran tanıklar, 23 cesetten söz etti. İçişleri Bakanlığı ise, infaz ertesi 102 Şiinin cesedini topladıklarını ve 200 Şiinin ortadan kaybolduğunu söyledi. Hafta sonundan beri Hayfa Caddesi'ne ABD savaş uçaklarının desteğiyle operasyon düzenleyen Irak güçleri, dün 50 Sünni militanı öldürdüklerini söyledi. Irak polisi, kuruluşunun 86. yıldönümünü kutlarken, silah kadar kas gücünü de sergiledi. (Dış Haberler)