Saddam'ın veda şiiri

Hayatının son üç yılını geçirdiği Bağdat'taki Amerikan cezaevinde 'Ey Melun, Çık Oradan' adlı bir roman yazan Saddam, halkına da veda şiiri bırakmış.

BAĞDAT - Hayatının son üç yılını geçirdiği Bağdat'taki Amerikan cezaevinde 'Ey Melun, Çık Oradan' adlı bir roman yazan Saddam, halkına da veda şiiri bırakmış. Saddam, 'Bağlarını Çöz' adlı şiirde üslubundan taviz vermeyip Irak ulusunun mücadelesini överken, işgalle ülkelerini yıkan 'kurtlara' yükleniyor. Kendisini de 'şehit' olarak tanımlıyor. Kuzeni Muayed Damin el Hazza'nın New York Times'a telefonda okuduğu şiir, hücresinde bulunup vasiyetiyle birlikte ailesine teslim edilmiş:
"Ruhunuzun bağlarını çözün/O benim can yoldaşım/Ve sizler benim ruhumun sevgililerisiniz/ Hiçbir ev, kalbimi sizin gibi koruyamazdı/ Düşmanlar, yabancıları denizimize sürükledi/Onlara hizmet edenler ağlatılacak/İşte kurtlara göğsümüzü açıyoruz/Ve canavarın önünde titremeyeceğiz/ Ruhumu, sizler ve ulusumuz için feda ediyorum/Zor zamanlarda kanın değeri de ucuzluyor/Bize saldırıldığında asla diz çöküp boyun eğmeyeceğiz/Hatta düşmanımıza saygıyla davranacağız." (New York Times)