Saddam'ın viski, puro, bebek mendili tutkusu

11 Eylül saldırıları sonrası esirlere işkenceyle birlikte anılan Bush yönetimi, Aralık 2003'te yakaladığı devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'i ise Küba purosu, kahve ve baklava ikram ederek konuşturmuş.

WASHINGTON - 11 Eylül saldırıları sonrası esirlere işkenceyle birlikte anılan Bush yönetimi, Aralık 2003'te yakaladığı devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'i ise Küba purosu, kahve ve baklava ikram ederek konuşturmuş.
Arap kökenli FBI ajanı George Piro, Saddam'ı 2004 başından itibaren yedi ay boyunca günde beş-yedi saat sorgulamasını gazeteci Ronald Kessler'in yazdığı 'Terrorist Watch' kitabına anlattı. Piro'nun anılarından hijyen takıntılı, gözü yaşlı, günde beş vakit namazında, Johnny Walker Blue Label İskoç viskisi ve Küba purosu tutkunu, kadın düşkünü bir devrik lider portresi çıktı.
Saddam'ın on binlerce Kürt'ün öldüğü gaz saldırılarına dair soruyu "Kararı ben aldım ama bu konuya girmek istemiyorum" diye yanıtladığını aktaran Piro'ya göre, puro tellendirip sayısız kahve içip spor ve Saddam'ın romanları konusunda sohbet koyulaştıktan sonra devrik lider şunları anlatmış: "Nükleer silah programını yeniden başlatmayı isterdim. Kitle imha silahı programımız varmış rolü kestim, çünkü İran'ı korkutmak gerekiyordu. Dublör kullanmadım, kimse beni oynayamazdı. Suikast komplolarını ben planlardım, kimlerin katılacağını görmek için... Büyük oğlum Kusay'a hiç güvenmezdim."
FBI ajanı: Saddam çok hoş bir insandı
Piro, Saddam'ın güvenini bebek temizliğinde kullanılan ıslak havlu sağlayarak kazanmış. Saddam bunlara ellerini, elma gibi yiyecekleri siliyormuş. Amerikalı bir hemşire kanını almaya geldiğinde Saddam Piro'ya "Ona çok güzel olduğunu söyle" demiş, ama bu ricası yerine gelmemiş. Piro'nun kendisine verdiği not defterine aşk şiirleri yazmaya başlayan Saddam, görevi bittiğinde FBI ajanını ağlayarak uğurlamış. Irak liderinin Bush'lar hariç Amerikalıları sevdiğini, hatta Reagan ile Clinton'a hayranlık duyduğunu aktaran Piro, geçen yılki idamını "Amacına hizmet etti, tarihteki yeri korundu" diye yorumladığı Saddam'ı "Çekici, karizmatik, kibardı, müthiş mizah duygusu vardı. Hoş bir insandı" diye selamladı.