'Sadece Türk-Ermeni sınırı değil Azeri-Ermeni sınırı da açılacak'

'Sadece Türk-Ermeni sınırı değil Azeri-Ermeni sınırı da açılacak'
'Sadece Türk-Ermeni sınırı değil Azeri-Ermeni sınırı da açılacak'

Geçen yıl 7 Eylül?de Erivan?da oynanan Türkiye-Ermenistan milli futbol karşılaşmasında barış arzuları flamalara taşınmıştı. FOTOĞRAF: Vedat Danacı

Erivan'la planlandığı gibi giderse yıl sonunda sınırın açılabileceğini söyleyen Davutoğlu, Bakü'ye 'Çıkarınızı koruruz' mesajı verdi. Davutoğlu, Karabağ'da çözüm ivmesi öngördü: 'Salt Türk-Ermeni değil birçok sınır açılacak'

LEFKOŞA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, önceki gün Türkiye ile Ermenistan arasında parafe edilen ‘Diplomatik İlişkilerin Tesisi’ ve ‘İkili İlişkilerin Geliştirilmesi’ başlıklı protokollerle başlayan altı haftalık iç siyasi istişare süreciyle Kafkasya’da istikrarı hedeflediklerini belirtirken,  ‘herşey planlandığı gibi giderse yıl sonunda Türkiye-Ermenistan sınırının açılabileceğini’ söyledi. Azerbaycan’a ‘Ermenistan ile normalleşme sürecinde çıkarlarının korunacağı’ garantisi veren Davutoğlu, sınırın Karabağ’daki Ermeni işgali bitmeden açılmasından kaygılı Azerilere, “Bu bir süreçtir ve bittiğinde sadece Türk-Ermeni sınırı değil, birçok sınır açılacak” mesajı yolladı. Davutoğlu ‘birçok sınır’dan Azeri-Ermeni sınırını kastediyor.

‘Azeriler haberdar’
Yeni süreci dün Reuters ve NTV’ye anlatan Davutoğlu, gelişmelerden Bakü’nün ne kadar haberdar olduğu sorusu üzerine Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçen cuma Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev’i aradığı, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun da cumartesi Bakü’ye gidip bilgi verdiğini belirtip ekledi: “İlişkilerimiz ‘bir millet iki devlet’ esasına dayalı. Azerbaycan’ın Türkiye’nin çıkarlarını gözetmeden politika geliştireceğine inanmayız. Azeri kardeşlerimizin de onların menfaatlerini gözetmeyecek bir politikanın Türkiye tarafından yürütülmeyeceğine inanmasını bekliyoruz. Hiçbir süreç dostuluğumuzdan önemli değildir.”
Davutoğlu, Türk-Ermeni sınırlarının açılması konusunda “İyi komşuluk ilişkilerinin en önemli unsuru, birbirlerinin sınırlarının tanınmasıdır. Tabii ki bu protokollerde büyükelçilik açtığınızda sınırların tanınması elzem olur” dedi. Artık uluslararası toplumun dondurulmuş sorunlara, özellikle Karabağ’a odaklanacağı umudunu aktaran Davutoğlu, amacı ‘Bakü’den kalkan bir aracın Kars’a ulaşması’ diye koydu. Davutoğlu şu vurguları yaptı: 

Karar TBMM’nin
* Altı hafta sonunda anlaşma imzalanacak. Ancak protokollerin yürürlüğe girmesi için iki ülkenin iç hukuk yollarını tamamlaması şart. Altı hafta sonra tüm unsurlar yürürlüğe girecek değil.
*  Kars Anlaşması’yla çizilen sınırın tanınması temeldir, aksi halde komşuluk ilişkisinden bahsedilemez.
* Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmek istiyoruz, fakat aynı zamanda Yukarı Karabağ da dahil olmak üzere Güney Kafkasya’daki tüm ilişkilerin normalleştirilmesini istiyoruz. Bu, bölgede kalıcı, istikrarlı bir barış sağlar. 

‘Maçı kendisi bilir’
* (Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın maç için Bursa’ya gelmesi) Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erivan’a maça medeni bir ülkenin erdem sahibi lideri olarak, hiçbir ön şart koşmadan ve karşılık beklemeden gitmiştir. Sarkisyan’ın gelip gelmemesi kendi iradesidir, ona karışamayız ve bu bağımsız bir gelişmedir. Ama biz Gül’ün sergilediği tutumun Sarkisyan tarafından benimsenmesinin kendisi için iyi olacağını düşünüyoruz. Ama gelip gelmemesi sürecin doğasını etkilemez.

‘Bu kendi irademizdir’
* Kimse bu dışardan gelen bir iradeyle gerçekleşiyor demesin, bu tamamen Ankara’nın iradesidir. Bunların gerçekleşmesi için herkesin ortak irade sergilemesi lazım. Taraflar iyi niyet gösterirse gerçekleşebilir. Şu ana kadar gerçekleşmemiş olması, gerçekleşemeyeceği anlamına gelmez. Barışın gecikmesi, o barışın zaruri olduğunu gösterir ve hatta aciliyetini artırır.. 
* Dondurulmuş sorunlar patlamaya hazır bomba gibi. Kafkasya ile Balkanlar’dan biliyoruz. Kontrol edemezsek, elimizde patlar.
* Artık krizlere dayalı politikalar yerine, uzun dönemli dış politika geliştirmek önemli. 

‘Düzeni Türkiye kurar’
* Türkiye’nin etrafında kriz üretmeyen bir çevre istiyoruz. Türkiye hemen tüm komşularından coğrafi, askeri ve ekonomik olarak çok daha büyük. Dolayısıyla düzen kurma misyonu bizimdir. 
* Bölgede kapsamlı normalleşme olmazsa tek bir normalleşmenin sürdürülmesi mümkün değil. 
* Kafkasya barışının BM gündeminde olmasına önem veriyoruz.

Erdoğan: Meclis’e bağlı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da dün TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’e nezaket ziyaretinde “İmzalanan protokoller meclis onayı olmadan işlerlik kazanmayacak” vurgusu yaptı. (aa)