Sadr, Amerikan hedefine girdi

Irak'ta Maliki hükümetinin ABD'nin yeni stratejisi çerçevesinde silahsızlanma çağrısı yaptığı radikal Şii lider Mukteda Sadr açıkça Amerikan hedefinde.

WASHINGTON - Irak'ta Maliki hükümetinin ABD'nin yeni stratejisi çerçevesinde silahsızlanma çağrısı yaptığı radikal Şii lider Mukteda Sadr açıkça Amerikan hedefinde. Üst düzey Amerikalı bir askeri yetkili, aşırı uçtaki Şii ve Sünni liderleri hedef alacaklarını söyledi. "Askeri kapasitelerini önlemenin bir yolu da liderlerine saldırmak" diyen yetkiliye göre, Maliki, Sadr semtine operasyona yönelik kısıtlamaları da kaldırdı. ABD Büyükelçisi Zalmay Halilzad da, "Ne gerekiyorsa yapmak zorundayız" ifadelerini kullandı.
Tabutlarda dönerler
Sadr ise tehditle yanıt verdi. Sadr'ın sözcüsü Şeyh Abdürrezzak Nedavi, Bush'un 21 bin 500 kişilik takviye güç göndermesiyle ilgili, "Amerikalılar evlatlarını göndermezse daha iyi eder. Aksi halde bu çocuklar tabutlarla döner" dedi. Irak'taki sorunun ABD varlığı olduğunu belirten Nedavi, "Yeni stratejiyi hoş karşılamıyoruz, hoş geldin diyecek değiliz" diye ekledi.