Sadr hükümetten çekildi

Irak'ta işler karışık

Şii lider Mukteda Sadr, işgali bitirme çağrısı yapmayan Başbakan Nuri Maliki üzerindeki baskıyı artırmak için yeni bir hamle yaptı. Irak hükümetindeki altı Şii bakan Sadr'ın isteğiyle görevlerinden istifa etti.

BAĞDAT - Irak'ta ABD işgalinin derhal bitmesini isteyip birlik-beraberliği savunan tek Şii lider konumundaki Mukteda Sadr, herkese asıl amacını merak ettiren bir manevrayla hükümetten çekildi. Kendisine bağlı Mehdi Ordusu'nu işgal güçlerine karşı savaştırmaya hazır olmasıyla İran açısından
önemli koz olan Sadr, Şii Başbakan Nuri Maliki'nin ABD'den çekilme takvimi talep etmemesi gerekçesiyle altı bakanını istifa ettirdi. Maliki memnuniyetle karşılarken, Bush yönetimi "Demokrasilerde koalisyonlar gelir gider" dedi.
275 vekilli meclisteki Sadr grubunun başkanı Nasır Rubai, dün Sadr yanlısı 32 vekili yanına alıp ortaklığı bitirme gerekçelerini sıraladı: Başbakan'ın bir milyon kişinin bir gösteriyle işgalin bitmesini talep etmesine karşılık vermemesi, güvenliğin çökmesi ve kamu hizmetlerinin kötüleşmesi. Ekimden beri ortada gözükmeyen ve ABD ordusuna göre İran'da bulunan Sadr'ın "Allah'tan tüm gücüyle Irak halkına çalışacak, işgalden uzak, bağımsız hükümet bahşetmesini diliyorum" açıklamasını okuyan Rubai, yerlerine ülke yararına çalışacak bağımsız kişilerin getirilmesini temenni etti.
Maliki ise "Mezheplerin iktidar paylaşımı politikasına gerek kalmadan yerlerine ehil bakanlar seçebileceğim" açıklaması yapıp, çekilme takvimi istemeyi yine reddetti: "Bu, güvenlik güçlerimizin tüm vilayetlerde güvenliği üstlenmeye hazır olmalarına bağlı." Danışmanı Meryem Rayis, Sadr hareketinin 'gerçek muhalefet görevini üstlenmesinin büyük bir başlangıç' olduğunu söyledi. Beyaz Saray, "Sadr yanlılarının hükümetten gitmesi Maliki'nin çoğunluğu kaybetmesi anlamına gelmez" dedi.
Sadr'ın manevrasının 37 bakanlı hükümetin sonunu getirmesi beklenmiyor. Ancak işgal sonrası dönemin en güçlü figürü olabilecek konumdaki Sadr'ın, Irak'ta ABD-İran çekişmesinin tırmandığı döneme denk gelen menavrası, ABD'ye çekilme baskısını artırabilir. İran'ın Britanyalı esirleri bırakmasının ertesi olan 9 Nisan'da Sadr Saddam rejiminin düşüşünün dördüncü yıldönümü vesilesiyle bir milyon Şii'yi Necef'te toplamış ve işgalin derhal bitmesi için kitlesel gösteri yapılmıştı.
2004'te ABD güçleriyle iki kez çarpışmış olan Sadr, uzun pazarlıklarla hükümete dahil edilebilmişti. Son dönemde Bush yönetimi Sadr'ı hedef bellerken, Pentagon Mehdi Ordusu'nu 'Irak'ın istikrarına tek başına en büyük tehdit' olarak niteledi. Sünnilere yönelik ölüm timleri oluşturmakla suçlanan Mehdi Ordusu'nun yüzlerce üyesi gözaltına alındı. Önceki gün Independent, Mehdi Ordusu'nun binlerce üyesinin Tahran'da gerilla eğitiminden geçirildiğini yazdı. Dün ABD Savunma Bakanı Robert Gates, İran gündemiyle Ortadoğu turuna başladı.
Basra'da gösteri
Irak'ta şiddet gemi azıya alırken, dün güneydeki Basra'da çoğu Sadr yanlısı 3 bin Şii, yolsuzlukla suçlanan valinin istifası için gösteri yaptı. Ramadi'de 'yanlışlıkla' üç Irak polisini öldüren ABD'nin bu ayki can kaybı ise 44'e çıktı.