Sadr için düğmeye basıldı

Askeri takviye ile Irak cephesini güçlendirmeye çalışan Bush yönetimi, potansiyel tehdit gördüğü radikal Şii lider Mukteda Sadr ve Mehdi Ordusu'na karşı düğmeye bastı.

BAĞDAT - Askeri takviye ile Irak cephesini güçlendirmeye çalışan Bush yönetimi, potansiyel tehdit gördüğü radikal Şii lider Mukteda Sadr ve Mehdi Ordusu'na karşı düğmeye bastı. ABD ve Irak güçleri, Başbakan Nuri Maliki'nin desteğini çektiği Sadr'ın başdanışmanı ve basın müdürü Şeyh Abdülhadi Darraci'yi Bağdat'ın doğusundaki Baladiyet'te iki yeğeniyle esir aldı. Darraci'nin koruması öldürüldü. Son günlerde Sadr'ın 400 adamının esir alındığı belirtiliyor. Dünkü baskınsa, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Amerikan ve Britanyalı komutanlarla görüşmek için Basra'ya gittiği sırada gerçekleşti. ABD ordusu, "Adam kaçıran, işkence yapan ve sivilleri öldüren yasadışı silahlı grubun lideri yakalandı" açıklamasıyla yetindi. Sadr'ın bürosu ise "ABD ateşle oynuyor, sabrımız tükeniyor. Bu barbarca davranış sükunetle karşılanmayacak" uyarısı yaptı.
'Maliki hiç, Allavi hain'
İsyancı lider Sadr ise İtalyan La Republica gazetesine demecinde, kendisi ve ailesinin hedefte olduğunu söyledi. Sadr, Kuran'ın adam öldürmeyi haram kıldığı muharrem ayında direnmeyeceklerini belirtip ekledi: "Bizi öldürsünler. Gerçek bir inanan için ölmekten iyisi yok. Cennet garanti. Ama Allah çömerttir, hepimiz ölmeyeceğiz. Muharremden sonra hesaplaşacağız. Yok etmek istedikleri biz değil, İslam'dır. Daha pek çoklarımız var, biz Irak'ın laik olmasını ve Batılı güçlere kölelik etmesini istemeyen çoğunluğu temsil ediyoruz. Ben ölsem de Mehdi Ordusu var olacak."
"Irak'ta Bush olduğu sürece kan akacak. Maliki bir hiçtir" diyen Sadr, düşmanlarını şöyle sıraladı: "Bize karşı harekete geçmeye hazır en az dört ordu var. Birincisi, asla söz edilmeyen 'gölge' ordu. Bunlar, ABD'nin gizli servise mensup askerlerince Ürdün çölünde yetiştiriliyor. İkincisi, yakında Maliki'nin yerini alacak (İyad) Allavi denilen münafığın özel ordusu. Diğer ikisi de peşmergeler ve ABD askerleri." Sadr, ABD'nin mevcudiyeti sürdükçe Irak'ın üçe bölüneceğini belirterek, "Bunu biz değil Bush istiyor. Tek çözüm Amerikalıların gitmesi" diye konuştu.
'Saddam'ı ben asmadım'
Şii lider, Saddam'ın idamı sırasında orada olduğu iddiasını yalanlayıp, bunun kendisini gözden düşürmek için ortaya atıldığını savundu: "Oradakiler parayla tutulmuş kişilerdi. Ses kayıtlarını dinlemek yeterli. Duamı okuduklarında, en önemli bölümleri atladılar. Bu hatayı Sadr mahallesindeki çocuklar dahi yapmaz." Saddam'ın ölümüne üzülmediğini belirten Sadr, "Elimde olsa onu bir meydanda asardım" diye ekledi. (Dış Haberler)