Sadr, işgalciler yerine BM gücü istiyor

Bush yönetiminin Irak'tan çekilme baskısı altına girdiği sırada isyancı Şii lider Mukteda Sadr, Britanya'nın bozguna uğradığı ve yakında çekileceğini anımsatıp işgal güçleri yerine BM gücüne yeşil ışık yaktı.

KUFE - Bush yönetiminin Irak'tan çekilme baskısı altına girdiği sırada isyancı Şii lider Mukteda Sadr, Britanya'nın bozguna uğradığı ve yakında çekileceğini anımsatıp işgal güçleri yerine BM gücüne yeşil ışık yaktı. Kufe'deki karargâhında Independent'a konuşan Sadr, "BM güçleri Amerikan işgalinin başka bir yüzü olmamalı" deyip ekledi: "BM gerçekten Irak halkına yardım etmek amacıyla gelirse, onlara yardım ederiz. Yandaşlarımdan ülkemizin inşasına yardımcı olduğu sürece BM gücünü desteklemelerini isterim." Sadr'ın çıkışı BM'nin Irak'ta rolünü artırmaya dönük karar tasarısını kabulü sonrası geldi.
Basra'da konuşlu Britanya gücünde indirime gidilmesi konusunda Sadr, "Britanyalılar yakında çekileceklerini biliyor. Bunun kazanılmayacak bir savaş olduğunu anladılar. Direniş olmazsa uzun kalırlar. Giderlerse Basra daha güvenli olur" dedi. Sadr, Londra'yı şöyle uyardı: "Britanya sadece askerlerini değil, halkını da tehlikeye soktu. Tüm Müslümanları düşman edindiler. Bu onların hatası." Irak'taki Britanya komutanlığı geçen hafta Basra'da yapabilecekleri bir şey kalmadığını rapor etmişti. Savaş başında 7 bin olan Britanya asker sayıyısı 5 bin 500'e indi. ABD ordusunun Britanyalı komutanların çekilme isteğine bozulduğu haberleri geliyor.
'Lübnan Hizbullahı eğitiyor'
Şii Başbakan Nuri Malikiye'yi 'ABD maşası' diye niteleyip çok az ömür biçen Sadr, İran'ın kendilerini silahlandırdığı iddiasını da yalanladı. Ancak Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu'nun iki militanı Independent'a 100 kişilik bir grup olarak 2005'te Lübnan'daki İran destekli Hizbullah kampında askeri eğitim aldıklarını anlattı.
Bu arada güneydeki El Muthana kentinin Şii kökenli valisi Muhammed Ali El Hasani bombalı saldırıda öldürüldü. En büyük Şii parti olan Irak Yüksek İslam Konseyi üyesi Hasani'nin Bedr Tugayları ile Mehdi Ordusu arasındaki sürtüşmeye kurban gittiği sanılıyor. (Dış Haberler)