Sadr ve 'Mehdi'ler İran'da uykuya yattı

ABD'nin Bağdat'ta yeni güvenlik planını devreye sokması sonrası hedefteki Şii lider Mukteda Sadr'ın İran'a sığındığı iddiasına Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin danışmanı da destek çıkarken...

BAĞDAT - ABD'nin Bağdat'ta yeni güvenlik planını devreye sokması sonrası hedefteki Şii lider Mukteda Sadr'ın İran'a sığındığı iddiasına Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin danışmanı da destek çıkarken, Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu'nun lider kadrosunun İran'da uykuya çekildiği öne sürüldü. Cumhurbaşkanı Celal Talabani "Sanırım Mehdi Ordusu'nun aktif elemanları İran'da. Sadr'ın güvenlik planını kolaylaştırmak için bu emri verdiğini sanıyorum" derken, Guardian'a konuşan Iraklı üst düzey bir güvenlik yetkilisi de, "Üç haftada İran Mehdi Ordusu'nun birinci ve ikinci kademe komutanlarını Bağdat'tan çekti. Amaç militanların altyapısının dağılmasını önlemek" iddiasında bulundu.
"Strateji fırtına geçene dek ortada görünmeme. İranlılar, güvenlik planının Sünni direnişçilere ciddi kayıp verdireceğini hesaplıyor. Bu sürede İran'da yeniden eğitilecek Mehdi Ordusu, Bağdat'a dönecek" diyen yetkiliye göre, Sadr da İran'da. Mehdi Ordusu'ndan Kerim Musavi de, komutanların İran'a sığındığını doğruladı.
Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow "Gerçek şu ki; Sadr İran'da" derken, Sadr'a bağlı bir kanal Şii liderin üç gün önce Necef'te çekilmiş görüntüsünü yayımladı. Sadr'ın Necef temsilcisi Bessam Athari, "Sadr Necef'te. Yarın Küfe'de cuma kıldırabilir" dedi. Maliki'nin danışmanı Sami el Askeri ise "Birkaç gün önce kısa süreliğine İran'a gitti" açıklaması yaptı. (Dış Haberler)