Safran devrimi kana bulandı

Birmanya'da (Myammar) Budist keşişlerin 45 yıllık cunta rejimine karşı başlattığı 'safran devrimi'ne kan bulaştı. İlk kez 30 Ağustos'ta sokağa çıkan Budist keşişlerin halkın katılımıyla her gün çığ gibi büyüyen protesto yürüyüşü karşısında sessizliğini bozarak...

RANGUN - Birmanya'da (Myammar) Budist keşişlerin 45 yıllık cunta rejimine karşı başlattığı 'safran devrimi'ne kan bulaştı. İlk kez 30 Ağustos'ta sokağa çıkan Budist keşişlerin halkın katılımıyla her gün çığ gibi büyüyen protesto yürüyüşü karşısında sessizliğini bozarak önceki akşam sokağa çıkma yasağı ilan eden askeri yönetim, dün silahları konuşturup kan döktü.
Keşişlerin elbiselerinin rengi nedeniyle medyanın 'safran devrimi' adını taktığı başkent Rangun'daki (Yangon) yürüyüş sırasında polis ve askerin müdahalesiyle üçü keşiş dört kişi ölürken, 100 kişi yaralandı. Ünlü tapınak Şwedagon Pagoda'nın gölgesinde yaşanan olaylarda yarısı keşiş 200 kişi de tutuklandı. Tutuklananlar arasında keşişlere destek çıkan ünlü komedyen Za Ga Na, demokrasi yanlısı politikacı Win Naing, aktör Kyaw Thu ve şair Aung Way da var.
'Dövülerek öldürüldüler'
Washington'da üslenen sürgündeki Birmanya hükümetinin enformasyon bakanı Zin Linn ise beş keşişin öldüğünü, 300 keşişin de tutuklandığını açıkladı. Hastane kaynakları ise keşişlerden birinin silahla, ikisinin dövülerek öldürüldüğünü belirtti. Güvenlik güçleri 100 binlik gösteriyi dağıtmak için havaya ateş açtı, cop ve gözyaşartıcı bomba kullandı. Ancak dağılan göstericiler yeniden gruplaşıp direniş gösterdi. Askerlere taş atan göstericiler 'Siz aptalsınız! Siz aptalsınız!' diye de bağırdı. Göstericilerin, 12 yıldır kendisine hapishane olan evinin önünden geçmeye çalıştığı demokrasi ikonu Aung San Suu Kyi'nin de ünlü Insein hapishanesine gönderildiği kaydedildi. Ülkenin 15 bölgesinden yedisinde de yine keşişlerin önderliğinde gösteriler düzenlendi. Sitve kentinde 15 bin kişi yürürken Müslümanların da keşişleri yalnız bırakmadığı kaydedildi. Birmanya'daki isyan BM Genel Kurulu toplantısında da yankılanırken, Britanya BM Güvenlik Konseyi'ni dün gece olağanüstü toplantıya çağırdı. Cunta yönetimi son halk isyanıyla 1988'de yüzleşmişti. O zamanki kitlesel gösterilerde 3 bin kişi ölmüştü. (Dış Haberler)