Sahaflar çarşısına bomba

ABD ordusu ve Irak yönetimi, Irak'ta denetimi sağlayamıyor. Bağdat'ta, edebiyat dünyasının göz bebeği sayılan El Mütenabi Caddesi'ndeki ünlü sahaflar çarşısı saldırıya hedef oldu. Patlayıcı yüklü araçla yapılan saldırıda en az 30 kişi yaşamını yitirdi, 65 kişi de yaralandı. Patlama nedeniyle çok sayıda dükkân ve 20 araç da yandı. 1932'de Kral Faysal tarafından kurdurulan çarşıdaki binlerce kitap da kül oldu.

BAĞDAT - Irak'ta şiddet son olarak dün başkent Bağdat'ta bulunan eski sahaflar çarşısını vururken, Basra'da Britanya güçlerinin Irak askerleriyle birlikte Irak Ulusal İstihbarat Merkezi'nin işkencehanesini basıp 30 kişiyi kurtarmasına Başbakan Nuri Maliki çok bozuldu. Önceki günkü baskını 'yasadışı ve sorumsuz hareket' diye niteleyen Maliki, soruşturma açılması emri verip sorumluların cezalandırılacağı çıkışını yaptı.
Britanya ordusu ise merkezin özellikle hedef alınmadığı ve baskının bir 'ölüm tugayı' lideri için düzenlenen operasyonun parçası olduğu karşılığını verdi. Britanya askeri sözcüsü, merkezde biri kadın ikisi çocuk ve çoğu işkence izleri taşıyan toplam 30 kişi bulduklarını, Irak güçleri kapıların kilidini kırarken kaçanlar hariç kimseyi kasıtlı olarak serbest bırakmadıklarını, peşine düştükleri ölüm tugayı lideriyle birlikte işkence ve adam kaçırma gibi suçlara karışmış beş kişiyi de burada yakaladıklarını kaydetti. Ordu sözcüsü yakaladıkları kişilerin istihbaratçı olup olmadıklarına ise değinmedi.
Kitap çarşısı cayır cayır
Bağdat'ta Amerikan güçleri güvenlik baskılarını artırırken başkentin merkezinde edebiyat dünyasının göz bebeği sayılan El Mutenabi caddesindeki ünlü sahaflar çarşısı dün can evinden vuruldu. Bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda en az 30 kişi ölürken, çok sayıda dükkânın yanı sıra 20 araç yandı. Aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 65 kişi yaralanırken ceset parçaları kitaplara karıştı. 1932'de Kral Faysal tarafından kurdurulmuş ve adını ünlü Arap şairi Ebu Tayyip el-Mutenabi'den alan sahaflar çarşısındaki tarihi nüshalar cayır cayır yandı. Yangın güçlükle söndürülebilirken bölge duman altı oldu. Hem Şii hem de Sünni kitapçıların bulunduğu Mutenabi, sadece Iraklı aydınlar değil yabancıların da uğrak yeri konumundaydı. (Dış Haberler)