Şahin Cheney Irak'ta bile bile lades demiş

Irak savaşının baş mimarı ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, 2003'teki işgalle gelen batağı meğer ta 1994'te, yani tam 13 yıl önce hem de tüm açıklığıyla öngörmüş.

WASHINGTON - Irak savaşının baş mimarı ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, 2003'teki işgalle gelen batağı meğer ta 1994'te, yani tam 13 yıl önce hem de tüm açıklığıyla öngörmüş. Kongre oturumlarını yayımlayan C-Span kablolu kanalına 15 Nisan 1994'te verdiği demeçte, Savunma Bakanı olduğu sıradaki 1991 Körfez Savaşı'nı değerlendiren Cheney, Saddam'ın devrilip Bağdat'ın ele geçirilmesi için 'kötü fikir' deyip bunun 'Irak'ı batağa çevireceğini' söylemekle kalmamış, 'Irak'taki siyasi boşluğun Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tehdit edeceğini' de belirtmiş.
13 yıl tozlu raflarda kaldı
Sanal âlemdeki bloglar'da 'fırtına estiren' ve YouTube'da 500 bine yakın kişinin izlediği 1.5 dakikalık kaydın 13 yıl C-Span'in tozlu arşivlerinde kalması da bir başka ilginç unsur. Kayıt ilk kez bu yıl 11 Temmuz'da, C-Span'in Cheney'yle ilgili başka bir programında yayımlandı. Ama yapımcıEmmanuel Touhey'nin 'farkında olmadan' arşivden çıkarıp yeni programa koyduğu kayıt, 11 Temmuz'da ilgi çekmedi. Cheney'nin sözleri blog'cular tarafından ancak C-Span'in 9 Ağustos'taki ikinci yayımında fark edildi. Cheney'nin 'ağzından çıkanı' fark edip mülakat kaydını ilk yayımlayan ise 'Grand Theft Country' adlı site.
'Merkez devrilirse...'
Cheney, American Enterprise Institute'ta çalışırken verdiği demeçte, muhabirin 'Körfez Savaşı'nda ABD veya BM güçleri Bağdat'a ilerlemeli miydi?' sorusuna "Hayır" dedikten sonra gerekçeleri şöyle açıklamış: "Bağdat'a ilerleseydik, yalnız kalırdık. Bu da dünyada Amerikan işgali olarak algılanırdı. Kuveyt'te bizle savaşmaya istekli Arap ülkelerinin hiçbiri Irak'a girilmesini istemezdi. Eğer Saddam rejimini devirirsek yerine ne koyacağız? Burası, dünyanın çabuk alevlenen bir bölgesi. Merkezi hükümeti devirirseniz, parçalara ayrıldığını görürsünüz. Suriyeliler, batısını ister. İranlılar, sekiz yıl savaştıkları Irak'ın doğusunda hak iddia eder. Kuzeyde de Kürtler var. Kürtler başıboş kalırsa ve Türkiye'deki Kürtlerle birleşirse, o zaman Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tehdit edersiniz. Bu kadar ileri gidip Irak'ı almaya çalışırsanız, Irak bataklığa dönüşür.'
'Kaç askere değer ki'
Cheney, işgale "Kaç Amerikalının ölmesine değer?" diyerek 'asker ölümleri' açısından da karşı çıkmış. 2003'teki işgal 3 bin 700 Amerikalı askerin hayatına mal olmuşken, Cheney sadece 146 askerin öldüğü Körfez Savaşı'yla ilgili şöyle demiş: "Herkes savaşı en az zayiatla kazanmamızdan etkilendi. Ama ölen 146 askerle aileleri için bu ucuz bir savaş değil. Ve Başkan için, Bağdat'ı ele geçirip geçirmemiz açısından bakılınca soru şu: Saddam, kaç Amerikalının daha ölmesine değer? Kararımız, çok fazla olmadığı yönündeydi ve doğru da yaptık."
Cheney'nin sözcüsü Lea Anne McBride ise yorum yapma izni olmadığını belirtirken, muhabirleri, başkan yardımcısının şubatta ABC'ye verdiği mülakata yönlendirdi. Cheney, Irak'taki askeri müdahaleden yine 'bataklık' diye bahsettiği mülakatta, 1991'den beri fikirlerinin değişmesini şöyle gerekçelendiriyor: "1991'de söylediklerimin arkasındayım. Ama o zamandan beri yaşananlara bakın, 11 Eylül oldu." (Daily Telegraph, Washington Post)