Şahin Tel Aviv'i adres gösterdi, İsrail yine kızdı

KUDÜS - İsrail’in Türkiye ile ilişkilerinin krize girdiği dönemde, bu kez de TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in İsrail Meclisi (Knesset) Başkanı Reuven Rivlin’in kutlama mesajına gönderdiği yanıt sorun oldu. Yanıtın içeriğinden son derece memnun kalan Rivlin, Şahin’in Knesset adresi olarak Kudüs yerine Tel Aviv’i göstermesinden ise rahatsız oldu. Türkiye’nin resmi politika olarak BM Güvenlik Konseyi kararlarına göre işgal altındaki Kudüs’ü değil, Tel Aviv’i İsrail’in başkenti kabul ettiği herkesin malumuyken, Şahin’in imzasının altında resmi adres olarak ‘Reuven Rivlin, İsrail Parlamentosu Başkanı, Tel Aviv’ yazıyordu.
Ama Jerusalem Post’a göre, Rivlin, bunu ‘hata’ olarak görüp, ‘diplomatik iğneleme’ olarak yorumladı ve ofisi ‘yanlışlığa’ hemen tepki gösterdi. Knesset Başkanlığı’nın TBMM’ye gönderdiği resmi karşılıkta “Kudüs’e saygımız büyük ve Knesset binasının orada bulunması, saygımızı daha da artıyor. Ve Ankara’nın bunu çok iyi anladığı konusunda hiç kuşkumuz yok” denildi.
Şahin’in yanıtında ise ‘iki ülke arasındaki ilişkilerde son dönemde yaşanan zorluklara rağmen TBMM başkanlığı döneminde parlamentolararası dostane ilişki ve işbirliğinin artıp gelişmesini sağlamaya yönelik çabaların süreceği vurgulanıyor, İsrail parlamentosunun onurlu üyeleri içtenlikle selamlanıyor’du. (Jerusalem Post)